| klau95 a întrebat:

Sall all! In primul rand am 1.78 16 ani si, vreau sa stiu ce e mai bine sa raman atat sau sa mai cresc?
Dar daca ma inalt slabesc in timp ce cresc sau, ma dezvolt? si daca iau alimentatie bogata in proteine, si vitamine si calciu in timpu cresterii are beneficii asupra cresterii? adica nu o sa am cum sa slabesc... daca merg pe calea sa ma fac inalt Ce imi recomandati?
Si din vara o sa ma duc la sala.

6 răspunsuri:
| ProCulturism a răspuns:

Sigur ca da, in termeni de inaltime cu cat mai mare cu atat mai bine!
Daca scopul tau principal e sa te inalti iti recomandat sa te duci la basket. Altfel du-te la sala!
Ca nutritie, la varsta ta e recomandat sa ai o alimentatie cat mai bogata, nu iti face probleme de proteine, vitamine si restul!
Inca ceva SALA NU OPRESTE DIN CRESTERE sub nicio circumstanta!
Singura recomandare a mea e sa nu faci exercitii care sa puna presiune pe coloana in rest ai liber la culturism!
http://proculturism.com/

| hideaway a răspuns:

Nu îţi recomand să iei calciu şi ce ai mai zis tu pe acolo.

| hideaway a răspuns:

Mai sanatos e sa cresti natural.

| Misu1997 a răspuns:

Pai eu vreau sa am peste 1.80 inaltime si da ajuta la dezvoltare mai ales vitamina D. FundaaaA?

| Booogdan a răspuns:

Depinde ce varsta ai!happy. Eu de ex am 1.79 si am 15 ani. Eu am vrut sa ma apuc de sala, sa ma dezvolt, dar mi s.a recomandat sa mai astept pana pe la 16-17 anihee hee. Deoarece sala inceteaza cresterea. Si alimentele, vitaminele si calciul, doar daca vrei sa te ingrasi happy!

| zBurLituU a răspuns:

1.78 si 16 ani este o inaltime acceptabila dar normal la 16 ani trebuie sa ai 1.80 iar la 17 ani in jur de 1.83, 1.84, daca o sa ai inaltimea de 1.84 la 17 ani te poti duce la sala pana la 18 ani si o sa ai 1.86 max.O sa ai oasele lungi in momentul, cand ai oasele lungi masa de muschi este foarte mare, chit ca o sa se puna greu dar cand o sa ai masa o sa arati super, opinia mea este sa mai crestitongue