| anonim595 a întrebat:

Sall. deci m-am cantarit si am aflat ca am 4 % grasime in corp laughing) cate abdomene trebuie sa fac pe zi ca sa se cunoasa patratelele?

9 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Daca aveai 4 % s-ar fi vazut patratele foarte clar, e foarte foarte greu sa scazi sub 10 %. Cu eforturi mari + suplimente ajungi la un 7 %.

Si NU faci zilnic, muschii au nevoie de 48 de ore de odihna, nu intrebi niciodata cate exercitii faci zilnic.

P.S. : cu abdomene lucrezi partea superioara a abdomenului, partea inferioara nu o lucrezi?

| costelinho a răspuns:

Sall. Cel mai bine pentru a avea un abdomen de invidiat este:-
-exercitii cat mai multe si corecte mai bine fa mai putine si corecte decat multe si gresite.
-incordarea foarte tare a abdomenului nu decat te ridici.
-fale pe fiecare zi nu o zi da una nu si daca poti e bine si cu aproximatie la aceleasi ore mereu
-hrenirea corecte

| Cosmin86 a răspuns (pentru costelinho):

Un muschi are nevoie de 48 de ore dupa un antrenament ca sa se refaca, si in alea 48 de ore se dezvolta. Deci o zi da o zi nu e FOARTE BINE, daca faci zilnic te supra-antrenezi => progrese mediocre.

Abdomene zilnic = sfat de copil mic ce nu are nicio tangenta cu sportul.

Ca fapt divers, culturistii care au patratele uriase si super-bine definite lucreaza abdomenul O SINGURA DATA PE SAPTAMANA, ca orice alta grupa de muschi. Patratelele NU se fac cu sute de abdomene pe zi.

Mai documenteaza-te. Recomand culturism.ro, getfit.ro sau orice alt site de specialitate

| costelinho a răspuns:

Funda te rog

| costelinho a răspuns:

Ba ta tu chia esti dilau cum ma sa faci azi abdomene si maine nu nu esti sanatos la cap. Muschii se depun prin efort nu prin stat degeaba ori tragi din greu pentru muschii ori nu mai faci deloc decat sa pierzi timpul degeaba. Si apropo tipi aia care ii vz tu la tv culturisti nu ai facut muschii prin fffmult efort iau facu datorita steroizilor daca ai auzit de asa ceva. mai documenteazate ma frate nu te uita toata ziua la desene

| JokerV a răspuns (pentru costelinho):

Ba du-te ma de aici ca nu ai habar ce vorbesti, sa lucreze zi de zi copile esti total pe laaaaaaaaaaanga, nu lasi muschiul sa se odihneasca si degeaaaaaaaaaaaaaaba lucrezi tu ore fara orpire ca nu or sa se vada rezultate in ani

| Cosmin86 a răspuns (pentru costelinho):

Da, am auzit. Ca fapt divers, cand iei steroizi trebuie sa te antrenezi DUBLU fata de cineva care nu ia, chiar si de 2 ori pe zi, ca atunci NU te mai supra-antrenezi. Cunosc destui oameni care iau steroizi.

Iti recomand sa mai citesti pe culturism.ro despre odihna, sa vezi ca muschii cresc in perioada de odihna, in cele 48 de ore NECESARE de odihna dupa un antrenament.

Citeste aici, scris de un medic sportiv care a pregatit zeci de sportivi ( nu copii mici ) :
http://www.doctor.info.ro/somnul.html

Citez : ".Nu multi sunt cei care stiu ca muschii se dezvolta in perioada de repaus si nu in timpul efortului fizic. "

Deci pentru muschi, intai antrenament intens, apoi PAUZA in care te odihnesti si mananci. Cineva care lucreaza biceps de 1-2 ori / saptamana o sa aiba bicepsii mai mari si mai definiti decat cineva care ii lucreaza aproape zilnic.

Chiar te rog sa mai citesti, esti COMPLET PE LANGA.

Sute de repetari ZILNIC = sfat de copil mic

| costelinho a răspuns:

Bai voi n-aveti habar eu ma refeream la cei care iau steroizi sa se antreneze mai intens dar voi vad ca nu intelegeti la ce ma refer. cei care iau stroizi. sunteti scrum ba nene

| Cosmin86 a răspuns (pentru costelinho):

Scrum, dar mult mai documentati decat tine se pare.

Tu nu vezi ca nici macar nu stii ca muschii cresc in perioada de ODIHNA, care o chestie de baza, scrie pe ORICE site de fitness si culturism.

Ce amuzant esti, copil mic, care face sute de abdomene / zi crezand ca stie ce face