| Laawr a întrebat:

Sall! am inceput sa fac abdomene cate 100 pe zi, dar daca azi de ex fac la 12 si maine fac la 19 are ceva? sau trebuie sa le fac la ore fixe? straight face si cam dupa cate luni mi se vad ceva ceva "patratelele"si mai vreau sa mentionez ca n-am "sunci laughing"

Răspuns Câştigător
| afrodita3333 a răspuns:

Trebuie sa faci ceva mai mult de 100 si nu, nu are importanta la ce ora le faci.Sa nu mananci cu o ora inainte si dupa exercitii.

7 răspunsuri:
| bogdyronaldo99 a răspuns:

Incearca sa faci mai multe.Adica fa 50 stai putin mai fa 50 pana te obisnuiesti si vei face din ce in ce mai multe.Si nu nu trebuie sa le faci la ore fixe.

| Cosmin86 a răspuns:

Abdomenul se lucreaza de 2 ori pe saptamana, si NU doar prin abdomene, ci si prin alte exercitii ( crunch, ridicari de picioare, etc. ). Muschii se dezvolta in perioada de odihna, adica in cele 48 de ore necesare dupa un antrenament.

Si ca fapt divers, pentru patratele nu se fac abdomene, sute de abdomene / zi fac copiii mici paraleli cu sportul.

Ca sa se vada patratelele trebuie sa scazi indicele de grasime corporala sub 10 %, destul de greu pentru cei cu metabolism lent ( pentru cei cu metabolismul rapid e usor, cunosc oameni care nu si-au lucrat niciodata abdomenul si au patratele ).

Foloseste un arzator de grasimi combinat cu o alimentatie corespunzatoare ( 4-5 mese mici pe zi ) si o sa ai patratele in cateva luni.

| jACKiLLdARK a răspuns (pentru Cosmin86):

Hmm.4-5 mese mici pe zi, la un incepator in sport, eu cred ca duc la crestere in greutate. Pentru un metabolism accelerat putin, combinat cu miscare, ce spui tu e ideal. Si aici, depinde si de ce anume intelege fiecare prin "mese mici". Sunt multi care cred ca e doar volumul de mancare ingerata, dar care nu au habar de valoarea calorica.
Daca omul nu stie alte exercitii, sunt bune si astea, decat deloc. Cu pauza si alternat cu alergari, eventual si flotari, genuflexiuni si tractiuni (daca nu e posibilitatea unei sali de fitness ) in cateva luni arata tot corpul bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru jACKiLLdARK):

Depinde de obiective, cand vrei sa pui masa musculara, cresti in greutate, asta NU inseamna ca te ingrasi, si prin muschi greutatea corpului creste.

Dar cand vrei sa slabesti ( ceea ce e nevoie pentru patratele ), cantiatea de mancare pe care o mananci la 3 mese o imparti la 4-5 mese, asa se depune mai putina grasime, corpul digerand mai usor mancarea. E o explicatie mai lunga, dar probabil o stii.

Da, oarecum arata tot corpul bine in cateva luni doar cu alea, arata mai bine decat la inceput oricum tongue

| lumy4u a răspuns:

Sportul facut dimineata pe la 7, 8 da rezultate mult mai rapide decat sportul facut la alta ora! fapt dovedit

| Cosmin86 a răspuns (pentru lumy4u):

Dovedit de cine? ia da un articol care sa argumenteze asta

| jACKiLLdARK a răspuns:

Nu are nimic daca nu le faci la ore fixe. Numai ca ar fi recomandat sa nu faci numai abdominale; sa diversifici efortul. De preferat, daca poti, incearca "Complexul Chinezesc" : 1 flotare, 1 abdominala, 1 genuflexiune; 2 flotari 2 abdominale, 2 genuflexiuni. Tot asa faci pana la 10 de fiecare si inapoi, cu pauza de maxim 30 de secunde. Cat despre definire, asta depinde de fiecare om. Cand faceam eu "sala", "patratele" mi-au aparut dupa vreo doua luni, in timp ce bratele, pieptul si picioarele erau fibrate.