| Myyy3 a întrebat:

Sall.Fac culturism de 2-3 luni de zile.Am 16 ani si am o intrebare in legatura cu exercitiile. Daca nu practicati va rog sa nur aspundeti.Deci eu fac 4 zile pe saptamana, in fiecare zi din cele 4 lucrez cate 2 grupe de muschi.La fiecare grupa de muschi fac 5 exercitii diferite a cate 4 serii cu 10 repatari. Aproape am dublat greutatile fata de cu cat faceam in prima luna.Lucrez intens si nu iau proteine.Ma cap epuizeaza cele 5 exercitii la fiecare grupa.Ce imi recomandati? Sa reduc exercitii, seturile? sau sa fac treptat urcand de la o greutate mai mica la una mai mare? Argumentati ca dau funda!

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ba iei proteine.

proteine = carne, peste, branza, oua, lactate, unele legume

Fara proteine muschii nu au din ce sa se formeze si o sa vezi ca indiferent cat de tare tragi, incep sa scada laughing

Ia mananca 3 luni doar salate si fructe sa vezi cum dai jos muschii

| cristi1505 a răspuns:

Reduce numarul exercitiilor! Prea mult 5 exercitii la o grupa.Baga si tu 4 exercitii diferite a cate 4 serii si fiecare serie cate 10 repetari pentru o grupa mare.Pentru o grupa mica faci 3 exercitii a cate 4 serii si fiecare serie cate 10 repetari.
Cauza oboselii este supraantrenamentul deoarece faceai prea multe exercitii pentru o grupa.Mai ales pentru grupele mici cum sunt biceps,triceps, umeri, antebrat, abdomen, oblici si lombari.

| BracKMyhay95 a răspuns:

Faci 5 exercitii si la biceps? Ca este exagerat de mult, 2-3 sunt destule pentru grupele mici.
Ar trebui sa iti faci programul de serii, repetari si exercitii cat mai bine (incercad sa vezi cu care cresti mai bine).

| Ove a răspuns:

3-4 serii a 8 repetetii si incearca cu cat mai multe kg. Nu uita exercitiu lent si corect. Odihna si dieta este foarte importanta, ai grija ca muschiul sa nu se obisnuiasca cu exercitiu. Ai rabdare!

Mersi!