| ZbarMario a întrebat:

Salut,sunt suficiente 6 exerciții a câte 4 serii×10 repetări pentru fiecare grupă musculară pe săptămână? (Fiecare grupă fii d antrenată de 2 ori pe săptămână-ppl-)

Răspuns Câştigător
| AndreiAndreiP a răspuns:

Salut, am sa-ti spun programul meu cu care am ajuns la corpul pe care mi l-am dorit cand m-am apucat de sala.
Piept cu triceps
Spate cu biceps
Umeri cu trapez
Picioare
Abdomen poti face in ziua in care faci umeri si trapez, eu de obicei l-am facut in iua in care am facut picioare.
SAU
Abdomen poti face de 4 ori pe saptamana:
Prima zi: Abdomenul din mijloc
A 2-a zi: Abdomenul din lateral
A 3-a zi pauza
A 4-a zi: Abdomenul din mijloc
A 5-a zi: Abdomenul din lateral

Daca vrei sa vezi rezultate la sala trebuei sa tragi tare. Eu mereu am facut 4 seturi a cate 10 repetari. Exercitii faci pana simti ca nu mai poti, poti face 2, poti face 6 sau poti face 10, cand corpul e obosit nu o sa mai pot iface prea multe oricum.
Rezultatele se vad dupa prima luna de sala, a2a luna, a6a luna apoi 1 an, intre aceste perioade nu o sa vezi mari diferente dar daca ai sa te uiti in oglinda dupa aceasta perioada de timp ai sa vezi diferente foarte mari.

2 răspunsuri:
| Cheo0S a răspuns:

Sunt prea multe.
Degeaba.
Antrenamentul tau ar trebui sa contina de la 2 pana la 25 de repetari per set.

4x10 merge dar la unele exercitii. Nu la toate. Si 6 exercitii pe grupa e prea mult.
3 iti sunt de ajuns(poate chiar si numai 2 la inceput) incepi de la minim si cresti volumul in timp.

| Cheo0S a răspuns (pentru Cheo0S):

Antrenamentele trebuie sa ti fie intense si inteligente. Nu grele, cu 6 exercitii si asa mult volum lucri mult si degeaba.