| Myyy3 a întrebat:

Sall.Fac sala de 2-3 luni si am o problema cu abdomenul.Il lucrez de 2 ori pe saptamana cu serii pana la epuizare.Acum greu ajung sa ma doara si ma extenuez de tot.Fac si cate 40-50 crunch-uri pe spate sa ajung sa ma doara.Stiu vreo 10 exercitii la abdomen si le tot schimb dar abdomenul meu s-a obisnuit.Am patratele dar simt ca ma doboara abdomenul.Ce pot face sa ai dau iar dureri ca la inceput?

9 răspunsuri:
| thewomaninwhite a răspuns:

Pai inseamna ca ti s-au tonifiat muschii nu inseamna ca nu mai da randament abdomenele sau exercitiile astea

| cristi1505 a răspuns:

Durerile care erau la inceput era febra musculara.Acum,abdomenul e deja obisnuit deci nu vei mai face febra musculara.Chiar daca tu nu il simti ca mai lucreaza si nu mai simti febra musculara, stai linistit ca el tot lucreaza!

| Myyy3 explică (pentru cristi1505):

Deci sa nu le mai fac pana la epuizare? nu prea mai am cum

| cristi1505 a răspuns (pentru Myyy3):

Exact! Daca e fa mai bine cu greutati. Faci 10 abdomene dar sti ca le-ai facut calumea!

| buffa a răspuns:

Totul e bine! mergi inainte asa si trebuie sa fie sa simti cum se dezvolta muschii!

| FitMonkey a răspuns:

Foloseste greutati
si la abdomene
si la ridicarea picioarelor cu un lant si un disk de 5-10kg pe glezne

| Myyy3 explică (pentru FitMonkey):

Unde pun mai exact greutatile?

| FitMonkey a răspuns (pentru Myyy3):

De exemplu la abdomene tii un disc sa sizem de 10kg la piept si faci abdomene asa.
pentru muschii abdominali inferiori stai pe spate pe o banca iti pui greutazi pe glezne si iti ridici picioarele, eu personal iau un lant cam de 60cm si un disc de 5 kg imi infaros lantul in jurul gleznelor si prin gaura de la disc cat sa steie fix.
poti incerca, daca pana acum nu ai facut cu greutati si vei face de acum sigur vei avea febra musculara

| Myyy3 explică (pentru FitMonkey):

O sa incerc.ms