| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani aproximativ 1.47 - 1.50 inaltime 36kg ( destul de mic pentru varsta mea) si as vrea sa ma apuc de salahappy. Bine inteles ca nu de capul meu si cu profesorul de sport de la scoala impreuna cu alti 3 colegi! Vreau sa stiu daca risc sa nu mai cresc in inaltime? Am inteles ca pot risca sa nu mai cresc in inaltime din cauza ca o sa fac sala si nu stiu daca sa ma duc sau nu!sad Help! Dau funda!big grin

Răspuns Câştigător
| Adrianetc a răspuns:

Exact, eu asta stiu : fara presa orizontala, fara genoflexiuni cu bara fara tractiuni pe spate, o sa-ti afecteze umerii decat pe fata sa faci, si. pentru ceva timp sa nu faci cu greutatea ta maxima, si in caz ca te doare mijlocul sau coatele sau umerii sa nu mai faci exercitiul ala, fara proteine si pastile pentru incheieturi sau d-astea.

10 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Are dreptate Lwiker fa INOT sau BASCHET te ajuta foarte mult, daca vrei sa faci sala neaparat trebuie sa faci tractiuni pentru spate te inalta, si sa NU FACI genoflexiuni cu bara pe ceafa. sau presa orizontala, totodata sa nu iei proteine, esti mic, asteapta sa faci 18 ani, salut

| Tudose_Ionutz_1996 a răspuns (pentru Adrianetc):

Adica as putea sa fac sala dar sa evit anumite exercitii?happy

| Tudose_Ionutz_1996 a răspuns (pentru Adrianetc):

Am vorbit cu profesorul si mi-a spus sa nu ma duc pentru ca risc foarte mult...mi-a spus sa fac baschet sau inot si daca vreau sa pun muschi pana ma mai inalt sa fac muschi acasahappy. Dar nu prea stiu ce as putea sa fac acasa!

| Adrianetc a răspuns (pentru Tudose_Ionutz_1996):

Daca o sa faci acasa o sa te plictisesti. du-te la inot

| catalino200 a răspuns (pentru Tudose_Ionutz_1996):

Eu am fost la bunamea toata vara cu unchiumeu la lucru (la tara, la cosit, la cartofi, la rupt etc...) am pus mai multi muschi decat pui tu la salalaughing si la sala nu calarestilaughing mai ales doi cai deodata, parerea mea e sa faci tractiuni macar la 50 pe zi... la o bara destul incat sa nu cazi prea tare

| Adrianetc a răspuns (pentru Tudose_Ionutz_1996):

Exact, eu asta stiu : fara presa orizontala, fara genoflexiuni cu bara fara tractiuni pe spate, o sa-ti afecteze umerii decat pe fata sa faci, si. pentru ceva timp sa nu faci cu greutatea ta maxima, si in caz ca te doare mijlocul sau coatele sau umerii sa nu mai faci exercitiul ala, fara proteine si pastile pentru incheieturi sau d-astea.

Răspuns utilizator avertizat
| Danielbc a răspuns:

Si eu te sfatuiesc sa faci un sport.Ar trebui sa te apuci de baschet pentru ca nu te ajuta doar fizic ci si psihic. Jucand bascket vei fi mai inalt, iti vei dezvolta simtul pentru munca in echipa plus iti vei face prieteni.Si inotul e bun dar dureaza un pic mai mult pana se vad rezultatele si te costa mult mai mult.E recomandat sa mergi la sala cand esti mai dezvoltat adica atunci cand esti mai inalt si ai mai multe kg

| LWikErR a răspuns:

Poi Tudose eu as-i zice sa faci inot sau baschet pana cresti ai 1.48 sa zicem risti foarte mult.
si eu sunt mic am 1.60 si 14 ani si 45 kg
si plus daca vrei sa te duci la sala trebuie sa te ingras prima data.
Pe ce vrei sa se puna muschii?
sfatu meu du-te 2 ani la baschet sau inot te si ingrasi si dupa aceea faci incepi la 16 ani ascultama pe mine
bafta
Funda?!

| RaZzZzoRr2012 a răspuns:

Sall,du-te la handball eu am 13 ani si am 1.70 si 50 kg.Fa 2-3 ani de handball te ingrasi sa te inalti du-te dupa la sala.Nu te du acum la sala ca poate ramai la 1.47 sala pe la 16-17 ani.

| publicbooks a răspuns:

Omg frate da ce mancati:O, eu am 1.65 14 ani si 64kg si chiar e bine, dar totusi 36kg:O, fratemiu are 26kg si are 6 anirolling on the floor