| pitbullbulterier a întrebat:

am si eu nevoie de ajutor
Am o haltera si o gantera ce exerciti imi recomandati sa fac cu ele ca sa maresc musculatura mainilor si a pieptului cam intro luna si jumate.
Si un program de lucru adica: luni piept. Marti pauza...
Cime ma ajuta are FUNDA!

6 răspunsuri:
| NemNUZ a răspuns:

Uita-te pe youtbe si vei gasi cate exercitii vreiwinking

| Cosmin86 a răspuns:

Sa-ti maresti muschii intr-o luna jumate? NICI CU SALA nu faic asta is tu vrei cu o gantera amarata si un bat ( ca haltera nu e sigur, o haltera nici nu incape in casa ).

Esti doar un COPIL MIC si firav, nu?

Răspuns utilizator avertizat
| Metallica97 a răspuns:

Ar fi bine sa incepi cu greutati cu care poti face 8-12 repetari pe serie.
Si iti faci un program, de exemplu:
Luni lucrezi pectorali+triceps
Marti lucrezi picioare+abdomen
Miercuri lucrezi umeri+trapez
Joi iei o pauza
Vineri lucrezi Spate+Biceps.
Sambata si Duminica pauza.
Dar tu ti-l poti structura cum vrei tu.
Antrenamentul nu trebuie sa depaseasca o ora pentru ca iti scade nivelul testosteronului. Cu privire la exerciti iti recomand sa cauti pe google.
ATENTIE: lucreaza fiecare grupa de muschii, pentru a-ti dezvolta echilibrat corpul. Mult succes...

| Musat_Iulian_1994 a răspuns:

Ca sa iti definesti masa musculara depinde 60-70% de alimentatie, din care trebuie sa excluzi cat de mult poti sarea, zaharul, prajelurile si bauturile acidulate.

Poti sa iti faci un program de o ora pe zi:
Pentru gantera. folosesti o greutate normala la inceput(prima saptamana) si faci 5-6 serii a cate 10-15-20 de repetari. dupa fiecare serie marindu-ti numarul de repetari. spre exemplu daca la prima serie ai facut 10 repetari, la a doua serie 20 de repetari la a 3a serie 25 de repetari si tot asa. nu iti forta muschiul. lucreaza treptat si ai sa vezi si rezultatele

pentu haltera e la fel. de preferat sa incepi cu o greutate mica, apoi din ce in ce mai mare.

programul ti-l stabilesti tu. eu iti recomand sa lucrezi cel putin 20 de minute in prima saptamana apoi sa ajungi si la o ora chiar doua, depinde de nivelul la care ai ajuns. si baga si flotari si tractiuni in paralel, la fel cu seriile si repetarile, astea te ajuta foarte mult.
Succes! ai nevoie de multa ambitie.

| xBuSy a răspuns:

Nu sunt expert in asa ceva, insa sfatul meu e sa ai 2 gantere happy. Muschii pieptului ii poti dezolta si cu haltera si cu gantera, insa la maini ai nevoie de gantera happy. Nu prea iti pot explica detaliat felul in care poti face exercitii deoarece nu s-ar intelege... Sfatul meu, da un search pe google "program exercitii sala" sau ceva de genu tongue Iti v-a arata poze si fac exact cum vezi tongue