| TheRares99 a întrebat:

Nu imi dati si mie va rog un site in care sa mi se deie de exemplu:luni flotari pentru piept, miercuri genoflexiuni pentru picioare etc.Si inca un lucru:O sa mi se formeze piept si abdomen daca sunt cam slab[ma refer la kilograme]. Adica chiar sunt slabstraight face.

Răspuns Câştigător
| ÎngerCretin a răspuns:

Trebuie sa mai pui kg pe tine, sa mananci mai mult (doar proteine, fara dulciuri) si nu e neaparat sa faci pe zile. Poti sa faci asa;
De 5 ori pe saptamana in fiecare seara faci cate 20 flotari, 20 genoflexiuni, 20 abdomene. La flotari incearca sa nu atingi pamantul. In fiecare saptamana adauga cate 5 la fiecare. Stabileste-ti zile fixe! Daca faci luni, marti, miercuri, joi, vineri apoi asa faci in fiecare saptamana!
Poti manca in fiecare dimineata cate 3 oua doar daca esti sanatos(adica fara boli cronice)

| TheRares99 explică (pentru ÎngerCretin):

Si sambata si duminica sa ii las sa se odihneasca?[ma refer la muschi]

| ÎngerCretin a răspuns (pentru TheRares99):

Da! Sa nu exagerezi! Poti sa faci mai multe, dar daca faci mult mai mult decat trebuie, vei ramane mic si iti vor creste muschii dar foarte greu( caz pe care nu il vrei).
Si 3 mese importante cu fructe/legume intre ele

| Cosmin86 a răspuns (pentru ÎngerCretin):

De ce in fiecare seara? muschii se dezvolta in zilele de pauza

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Cosmin86):

Gresit! Muschii de dezvolta cand faci exercitii! Zilele de pauza sunt doar pentru a se odihni.
Si nu am spus in fiecare seara. Am spus de 5 ori pe saptamana, avand 2 zile libere pentru refacere.

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Cosmin86):

Am vrut sa spun ca muschii se dezvolta dupa cateva ore de antrenament.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Cum poti sa spui ASEMENEA TAMPENII? Tu ai HABAR cum cresc muschii?

Tu n-ai citit O CARTE in viata ta?

La antrenament apar micro-rupturi de fibre, cand faci exercitii tu chiar distrugi partial muschii, IN NICIUN CAZ nu cresc atunci.

In zilele de pauza CRESC, e DEMONSTRAT STIINTIFIC. Un muschi creste in cele 5-6 zile de pauza ( da, 5-6 zile de pauza pentru UN MUSCHI ).

Citeste si tu ORICE SURSA valabila ( chiar si carti de anatomie ) sa vezi cum functioneaza, si termina cu aberatii de copii mici 5 zile pe saptamana aceeasi grupa.

Citeste :
http://www.doctor.info.ro/......utati.html

citez : "Muschii necesita in general circa 48 de ore pentru a se odihni si pentru a se recupera inainte de a-i pune din nou la lucru."

Si gasesti o gramada de ARTICOLE STIINTIFICE despre cum cresc muschii.

Dupa ce CITESTI MAI MULT ( si ai si ceva experienta ) poate sa dai raspunsuri mai putin STUPIDE.

p.s. : eu am brate de 43 acordand 6 zile de odihna unui muschi dupa un antrenament, asa e dovedit ca e cel mai bine

| Cosmin86 a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Cati ani ai de poti ABERA in halul asta? Auzi, cu flotari si abdomene faci muschi rolling on the floor

Tu HABAR NU AI o gramada de lucruri de baza. Ai vreun pic de experienta sau esti doar un COPIL MIC?

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Cosmin86):

Cum spui tu. crezi ca el vrea sa devina culturist? Vrea doar sa aiba putini muschi pe el cat sa impresioneze fetele. Crezi ca el se duce la sala si trage tare?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Crede-ma, sa ai "putini" muschi tot e nevoie de munca. Si de munca inteligenta, nu zilnic aceeasi grupa pana o supraantrenezi de-o ia naiba

p.s. : ca sa fi culturist, nici 1 kg de carne pe zi nu ajunge, eu mananc zilnic proteine echivalentul a 60 de oua ( nu 3 cum zici tu ) si totusi nu sunt nici pe jumate cat un culturist.

Ca sa fi culturist trebuie sa mananci de vreo 15-20 de mil / luna, sa iei suplimentele de vreo 6-7 mil pe luna + steroizi.

'putini muschi' = 7-8 luni de tras tare la sala ( dar program inteligent, cu 6 zile de odihna / grupa dupa un antrenament intens, dupa care ai 3 zile febra )

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Cosmin86):

Echivalent te referi la proteinele din toata ziua sau doar de dimineata?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ÎngerCretin):

Toata ziua. Pentru o singura masa 3 oua sunt ok ( inseamna cam 21 de grame de proteine, cu toate ca 30-35 de gr. ar fi mai bine ).

| TheRares99 explică (pentru Cosmin86):

Mersi si tie pentru raspunsurihappy Dar acum te intreb si pe tine si pe IngerCretin. Daca fac in fiecare seara[luni, miercuri, vineri]flotari, abdomene si genoflexiuni incepand cu 20 si tot adaug 5 in fiecare saptamana.E ok?

| Cosmin86 a răspuns (pentru TheRares99):

E ok pentru rezistenta, cam atat.

pentru muschi + forta trebuie sa maresti greutatea, nu numarul de repetari

p.s. : baga si tractiuni pentru spate-biceps

| ÎngerCretin a răspuns (pentru Cosmin86):

Unde poate sa faca tractiuni? Daca nu are bara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ÎngerCretin):

1. nu scrie ca nu are bara
2. se poate duce la sala
3. daca nu se duce la sala, poate face tractiuni oriunde ( in parc, la un copac, etc. )

Multe orase au parcuri de street workout unde gaseste tot ce-i trebuie, daca nu, sa faca la o poarta de fotbal/o bara unde se pun covoare/o creanga/ORICE

Nu exista "nu are". Ori se duce la sala si face acolo ori gaseste ceva

21 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Chiar daca ai face in fiecare zii exercitii pentru fiecare grupa, la un moment dat o sa te obisnuiesti cu greutatea corpului si deci nu o sa mai cresti in masa musculara, eventual doar o sa te definesti, adica o sa accentueze muschii.Pentru masa musculara iti trebuiesc greutati, gantere haltere. Daca nu vrei sa cumperi gantere, poti sa-ti faci abonament la sala.

| ÎngerCretin a răspuns:

Daca mai ai intrebari in legatura cu asta, contacteaza-ma

| ChristianAlex a răspuns:

Daca faci exercitii acasa o sa ti se forneze doar putin pana se obijnueste muschiul cu greutatea cu care faci exercitiile (greutatea corpului probabil) si dupa n-o sa mai creasca si o sa trebuiasca sa te duci la sala... cauta si tu pe google sau youtube : exercitii pentru masa musculara de facut acasa.