| Timofte_Razvan_1996 a întrebat:

Aș vrea sa aflu cum pot face tractiuni... Momentan nu pot face nici macar una din atarnat. Ce m-ar ajuta sa reusesc ca sa pot face tractiuni. Produsele de crestere in masa musculara m-ar ajuta? Funda! Va rog sa ma ajutati!

Răspuns Câştigător
| Cosmin4Fit a răspuns:

Produsele nu te ajuta in forta. Antrenamentul de ajuta. Produsele te ajuta in antrenament.

Sper ca intelegi ideea.

Incepi de jos prietene, cu flotari. Daca nici flotari nu poti, le poti face la un unghi, la perete, la pat, la o bara, etc. Ai grija sa nu te lovesti.

Tractiunile sunt de multe feluri, unele antreneaza doar biceps triceps, altele si pectorali, altele si spatele.

Ca idee, pentru inceput, poti sari in pozitia de sus si sa iti da-i drumu treptat. Adica nu te tragi in sus, doar te lasi in jos.

Dar incepe cu flotari. Gandeste pe termen lung. Schimbarile se vad in ani, nu in zile. Nu te da batut!

Va trebui eventual sa si slabesti putin din grasime. In general, daca raportul greutate/forta nu este echilibrat, nu vei putea face tractiuni.

Succes!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Cosmin4Fit):

ORICE tractiune lucreaza spate+biceps+deltoid anterior.

Vrei sa spui ca unele lucreaza biceps mai mult si spate mai putin, e IMPOSIBIL sa lucreze "doar biceps".

Documenteaza-te putin si vezi.

| Cosmin4Fit a răspuns (pentru Cosmin86):

Corect! Nu lucreaza DOAR biceps. M-am grabit cand am scris

Dar totusi, daca faci tractiunile asa:

https://youtu.be/HeVoeoGnHL0?t=78

...si tii tensiunea sus, fara sa mai cobori pana jos de tot ca sa trebuiasca sa-ti folosesti deltoizii, pui stres aproape numai pe biceps/triceps. Un fel de barbell-curls cu greutatea corpului. Sunt multe variatii pe care le poti face ca sa pui mai mult stres pe un muschi anume cand faci tractiunile. Dar da, este un exercitiu care lucreaza grupe de muschi happy

Multmesc pentru ideea de tractiuni cu ajutor, nu mi-a trecut prin cap cand am raspuns laughing ma imaginam singur la bara de-acasa.

3 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

1. fa negative ( te ridici cu ajutor si cobori cat mai lent posibil, gen in 5-10 secunde la 1 tractiune )

2. tractiuni cu ajutor ( exista aparate speciale sau te poate ajuta cineva ).