| GoodLuck15 a întrebat:

Salut.
Aceasta este o intrebare cat se poate de serioasa si as vrea sa o luati in serios.
Deci eu sunt portar la un club din orasul meu.Clubul are nevoie de portari deoarece are un singur portar bun si acela nu poate juca mereu.Eu nu sunt un portar fricos si nici nu sunt atat de slab incat nu apar deloc.Problema este ca la antrenamente parca obosesc foarte usor si la meciurile de antrenament nu mai sunt bun de nimic si parca nici reflexe nu mai am.Ma panichez foarte tare deoarece nu stiu ce sa fac sa nu iau gol si sa fiu foarte atent.Sunt distras si obosesc repede.Am 1.77 si 62 de kg.Va rog dati-mi un sfat care sa ma motiveze deoarece i doresc mult sa ma vada antrenorul jucand bine si sa ma ia in lot.

Răspuns Câştigător
| Dumbi a răspuns:

Eu ti-as recomanda un scaun cu electrosocuri, ce zici?laughing

Acum, serios, eu ti-as recomanda, ca de fiecare data sa tragi aer in piept, si sa te gandesti ca numai mainile tale pot salva acea minge, si daca vei gresi, tu vei fi acela care o sa suporte consecintele! Si eu ma pricep pe postul de portar, nici mie nu imi e frica de minge, doar daca in spatele meu e un zid(exista posibilitatea daca vei sta aproape de zid, mingea sa iti prinda mana in zid si sa ti-o rupa…sad).
Incearca sa iei o pauza, vorbeste asta cu antrenorul tau, sigur iti stie calitatile, si normal ca el o sa te invete sa ai viziunea unui portar de elita. Sa nu te concentrezi doar pe cel care are mingea, asta e cea mai mare problema la majoritatea portarilor, intotdeauna trebuie sa ai viziunea tuturor de pe teren, si al atacantului din echipa ta, nu sti cum iti vine mingea in brate si trebuie sa ii dai pase pentru un contra-atac.
Uite, Gigi Donnarumma, ai vazut ce tehnica are? Nu ghiceste el coltul unde va bate penaltiul. Stie sa numere secundele in gand, si in timpul acela in care va exista acel contact mingea-picior sa se arunce dupa minge. E o chestie de logica, sa nu te uiti niciodata in ochiul adversarului, cand va bate un penalti. El te poate pacali, cum l-a pacalit de multe ori Messi pe Casillas. Se uita intr-o parte si da in celalalt colt.
Si intotdeauna sa stai pe varfuri, incordat. Acest exercitiu iti va da incredere, tehnica si viteza.

6 răspunsuri:
| Donsavas a răspuns:

Stresul iti mananca nutrientii din corp, in special magneziul! ia ceva pe baga de magneziu si ceva vitamine din complexul b sa iti revii! nu strica atunci cand esti stresat. respira adanc si relaxeaza-te! acolo mergi sa te distrezi, nu sa muncesti pentru a pune o paine pe masa copiilor tai. Ce vei mai zice cand va trebui sa-ti castigi existenta de jos, de la sapa? daca nu inveti, nu vei sti niciodata cand ajungi acolo, ca sa nu-ti zic ca e mai rau in situatia aia. Invata si pune clubul pe locul 2. E bine sa faci sport ca sa te dezvolti si reecrezi,insa nu exagera. nu trebuie sa devina o neplacere, un efort pentru tine sa te joci fotbal, nu asta ar trebui sa fie scopul! odihneste-te noaptea corespunzator si invata-te sa te trezesti odata cu soarele, stii cat de mult te-ajuta? Nu stii! pe batranii nostri, obiceiul asta sanatos ii tine in viata si acum! Numai bine iti doresc!

| Dumbi a răspuns (pentru Donsavas):

Gresesti! In sport el poate sa castige cat castigi tu in 50 de vieti. Nu poti spune ca in fotbal nu se baga milioane.
Poti sa inveti tu toata viata, daca nu stii ce sa faci si cum sa iti administrezi timpul… sau nu ai noroc, degeaba ai invatat. D-aia numai avem noi campioni mondiale la sporturi, mentalitatea romanului: "daca nu inventi nu vei face nimic in viata". Hagi nu are el cine stie ce carte, si uite unde a ajuns? O legenda in lumea fotbalului.

| Donsavas a răspuns (pentru Dumbi):

Nu am spus ca fara invatat nu se poate! intentia mea era cu totul alta! Eu intetionam sa exprim ca fara invatat,nu poti avea o viata echilibrata,oricat ai incerca sa compensezi cu sportul. In viata ai nevoie si de carte, cultura generala ori el, fiind epuizat, ar trebui sa se mai relaxeze, nu sa dea ''peste cap'' organismul.
Cat despre fotbal..nu toti au norocul pe care il au cei ce au succes! sunt multi cei ce stiu sa joace da' nu sunt bagati in seama. Ca Hagi mai sunt da nu ii cunoastem noi. Seara frumoasa!

| Dumbi a răspuns (pentru Donsavas):

Numai exista nimeni ca Hagi, romanasii nostri cum dau de bani se lasa de fotbal, si se joaca altceva in afara de fotbal pe teren. Hagi a pus sufletul pe tava la nationala, ce a facut la CM din '94 si '98…
Nu stiu daca ai vazut reportaje cu Hagi, sa vezi ce logica are: "Omul este o persoana umana". Nu prea are el carte, dar le spune copiilor sa mearga la scoala: "Copii, mergeti la scoala ca scoala e buna la ceva". Omu' nu are multa carte, nici nu are nevoie, te duci sa faci un sport de perfomanta, nu sa dai reportaje sau sa scrii romane.
Nu trebuie sa ai neaparat succes, succesul ti-l faci singur, daca iti doresti sa fi la bataie cu barosanii in top 10, sau in top 10000 pentru ultimele locuri. Crezi ca Ronaldinho are talent? El iubeste sa se joace cu mingea, nu joaca fotbal, nimeni nu mai face asta.

| Donsavas a răspuns (pentru Dumbi):

Nu stiu. Nu imi place fotbalul, nu urmaresc. am avut cu totul alte preocupari in viata! treci peste! o seara buna iti doresc si tie!

| Lukasz a răspuns:

Stresul este de vina. Eu in 3 ani de antrenamente am realizat ceva. Daca esti fricos nu faci fata, eu nu eram slab, si nici tu nu esti, adica acum nu spun ca ai tu ceva gresit, sau poate ca ai putin, adica nu mai fii atat de fricos.Eu cand primeam mingea ma panicam si nu stiam cum sa fac sa ma bag in spatele adversarului sa nu o primesc, deci.ti-ai putea da seama + ca daca si la antrenamete te panichezi sa nu ei gol, e greu, deoarece intr-un meci off, iti va fi si mai greu, eu nu incerc sa te descurajez, doar ca nu vreau sa ajungi ca mine, eu din cauza asta m-am lasat, imagineaza-ti doar ca esti un mare portar sau doar ca joci cu niste prieteni, si fii ambitios. Si stiu ca vei reusi, frica ti-o poti dobora foarte usor. In timpul liber joaca fotbal cu prietenii tai, pune i sa iti dea suturi la poarta, faci faze 1v1 ca si cum ai fii intr-un meci si faci progrese, poti sa faci si un ''mini=antrenament'' cu prietenii tai.
Deci..nu uita, cu frica si cu panica nu ajungi nicaieri, doar fii agresiv in meciuri sa i arati antrenorului de ce esti in stare, bine nu la fel de agresiv sa faci un penalty. Doar sa nu ai fata aia de panica..si va fi simplu dupa. Deci ai INCREDERE in TINE, eu iti voi tine pumnii.