| Ionut1231920 a întrebat:

Am 1.70, 79 de kg si imi doresc sa mai slabesc inca 9 kg, aproximativ. Pornirea a fost de la 84 de kg, am slabit pana la 79 printr-un stil alimentar mai controlat si cardio la sala. Intrebarea mea este, cum trebuie sa imbin antrenamentele pentru a nu pierde masa musculara cand ajung la 70 de kg si sa nu ajung un schelet umblator? De exemplu, in 2 ore state in sala, cate minute ar trebui sa fie antrenamente cu greutati si cate cu cardio? Am citit din mai multe surse pe internet, unele spun ca este bine sa faci antrenamente cu greutati deoarece pierzi din calorii chiar si pe timpul zilei, dupa ce ai terminat antrenamentul, altii spun cardio la greu. Ce este drept, nu prea am facut antrenamente cu greutati, m-am bazat 95% pe cardio, ce este drept, a dat rezultate rapid, insa, cum este cel mai bine sa fac? Din 2 ore de exemplu, cate minute ar trebui sa fie cardio si cate minute antrenamente cu greutati?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Citesti etichetele tuturor alimentelor pe care le mananci, inclusiv muraturi si te asiguri ca ai alimentatie fara zahar, indulcitori artificiali, paine alba ( mananci doar paine integrala), nu mananci fructe dupa masa, daca vrei fructe doar cu 40 min inainte de masa, nu combini proteina animala cu carbohidrati (legume-fructe-cereale) faci mars zilnic 40 minute minim, bei 3 litri de apa pe zi, fara alcool, mentii acest stil de viata si organismul va slabit natural.

| Paul754880338 a răspuns:

Adevarul este ca, a urmari amandoua scopurile, adica a pierde grasime si a caistiga sau uneori chiar si a mentine masa musculara intacta pe timpul slabirii este destul de dificil si cere experienta. Dar pentru tine, ar fi mai usor daca ai separa cele doua scopuri. Termina cu slabitul, asa cum ai inceput, cu aerobic, apoi urmeaza un program de crestere in masa musculara dar ai totusi grija la ce mananci si nu neglija antrenamentul cardio. Succes!

| 1231242 a răspuns:

Mananci mai mult decat de obicei, in special proteine, in legatur cu flotarile incepi cu seturi a cate 3 flotari, deci 5 seturi a cate 3 repeatari, probabil tu ai putea mai multe, dar masa musculara este o adapatare, pentru ca degeaba te apuci direct de 20 de flotari per set, iti recomand sa faci chestia asta o data la 3 zile, apropo tu picioare nu ai? Genuflexiunile sunt si ele bune, jumatate din masa ta corporala reprezinta masa musculara a picioarelor.Ma rog ideile mele sunt iesite din comun, ele sunt impotriva credintelor populare. Apropo dupa 3 saptamani, sa cresti repetarile, iar cand ajungi la 5 scazi din seturi, la 10 mai scazi un set, tot asa, intr-o buna zi vei ajunge sa faci 25 de flotari dintr-o data, dar fii atent sa fie corecte, ca altfel poti face zeci degeaba. Dacă ai gantere, faci aceeași filosofie și cu gantere.

| Cosmin86 a răspuns (pentru 1231242):

Care flotari? cine a zis ceva de flotari de zici "in legatura cu flotarile"?