| Ionut5789 a întrebat:

Salut,am 14 ani, 1.71 cm înălțime si 70 de kg
si de doua săptămâni merg la sala si toata lumea spune ca nu o sa mai cresc (nu o sa mai ma inalț)
este adevărat ca sala afectează creșterea?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sala inhiba hormonii de crestere, asta este deja stiu!
Copilasii mici pana isi incheie cresterea si dezvoltarea adolescentina nu au de ce sa mearga la sala, avand nevoie practic d eun sport care sa-i ajute sa se dezvolte sanatos si armonios, nu de sala, care le blocheaza cresterea.

In occident nici nu li se permite celor ca tine sa intre in salile de gym, tocmai pentru a intelege ca nu este sanatos, dar in romanica unde fiecare copilas crede ca muschii il fac mai destept daca-i are si unde nu conteaza daca esti sanatos sau nu, ramane doar o afacere.

Pacat ca parintii tai nu-si dau silinta sa afle adevarul d ela un medic, sa te suprevegheze si controelze asa cum ar face orice parinte nromal, fara sa-ti permite la 14 anaisori sa faci sala, cand nu ai voie.

Apuca-te de un sport care Stimuleaza hormonii de crestere, cum este: voleiul, baschetul, handbalul sau inotul!

| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici sfatul medicului, sa NU mai faci sala ca nu-i pentru copilasii in crestre:

https://www.facebook.com/reel/1248955382712908

| DonEnnioSalieri a răspuns:

Total eronat, tot atunci am inceput si eu si surprinzator de la 1.78 am ajuns la 1.82.