| anonim_4396 a întrebat:

Salut, am 14 ani 1 78 si 67 de kg si as dori sa ma apuc de sala, in principiu as vrea sa mai slabesc in partea de jos si sa pun masa musculara, o recomandare va rog?

3 răspunsuri:
| dullcat a răspuns:

Buna.De sala e recomandat sa te apuci cam de la 16 ani in sus.Tu inca nu nici nu esti dezvoltat complet, iar daca ai de gand sa folosesti si greutati nu e ok deloc.

| 120bulevard a răspuns:

Incearca sa faci o recompozitie corporala, redu aportul de calorii astfel incat sa fii intr-un deficit pentru a folosii grasimea corporala drept energie si creste aportul proteic, consuma cat mai multe. A da, ia si niste vitamine pentru ca s-ar putea sa ai carenta, dar va merge.

| DanRaul77 a răspuns:

Lasa i pe astia cu nu i recomandat si bla bla. du-te fa ti abonament baga banda sau cardio cum vrei sa i zici pe inclinat ca sa dai jos kg. bea multa apa la sala 2 l rupei. si incepu cu greutati usoare repetari pana la epiluizare nu incarci chiar daca ai tendinta ca poti mai mult.