| Ionut_Denis_1980 a întrebat:

Salut, am 14 ani, 1.83, 75 kg si nu prea pot face flotari, cum imi pot dezvolta masa musculara? Vreau pana pe 21 ianuarie sa fac patratele...

17 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Vreau sa ajung 60 cm in brat, vreau sa fac 10000 de flotari zilnic, vreau sa am patratele pana la data cutare, vreau as slabesc 20 de kg pana la data cutare, mai astia a vrea nu e sinonim cu a putea, cand tu n-ai facut miscare niciodata vrei deodata patratele la abdomen, paii altii fac ani de zile de sport pentru patratele...
Invata mai intai sa faci flotari si abia dupa luni si luni de munca vei trece si la ceva mai greu cum sunt abdomenele, sau le poti face in paralel, dar patratelele nu se obtin peste noapte e nevoie de munca si alimentatie pe masura.

| baru a răspuns:

Fara substante, nu faci muschi, si nici patratele.

| RobertMoon a răspuns:

Cu flotari nu se dezvolta masa musculara, alea sunt de incalzire daca te duci la sala, dar nici macar atat, cel mult de tonifiere pentru copii, du-te la sala daca vrei sa pui masa musculara minim 6 luni ca sa vezi rezultate, patratelele devin vizibile daca ai grasimea corporala foarte mica

| morfeo a răspuns:

Patratelele nu sunt importante, pentru inceput trebuie sa-ti maresti forta. Renunta la sucuri/dulciuri/tigari. Trebuie sa-ti adaugi 5-6 mese zilnic bogate in proteine/grasimi naturale si fibre. (cauta pe net idei de mese). Ai putea sa-ti faci abonament la sala daca te apuci serios, daca vrei doar sa faci flotari faci acasa. Te incalzesti bine inainte, azi faci 10 flotari, maine 15 si tot asa...

Răspuns utilizator avertizat
| mitzok a răspuns:

Eu am 15 ani, 1.70 si 65 de kg, nu am patratele dar pot face flotari, incearca sa te duci la sala si in 3 luni esti ripped.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mitzok):

Vrei sa spui 1 an. 3 luni = apa de ploaie.

| mitzok a răspuns (pentru Cosmin86):

La 3 luni incepe sa se vada chiar foarte bine.

| Cosmin86 a răspuns (pentru mitzok):

Serios? Ce inseamna la tine "Foarte bine"?

Pentru mine foarte bine inseamna +15-20kg in plus la cantar, sa maresti cu 2-3 numere hainele pe care le porti si sa-ti maresti forta.

Asta inseamna 1-2 ani cu 3-4 fripturi pe zi + antrenamente serioase.

Esti doar un COPIL mic care isi da si el cu parerea, nu?

| mitzok a răspuns (pentru Cosmin86):

Frate eu nu zic sa fie mondial la bodybuilding, am zis ca la 3 luni se vede bine. nu mi-am dat de parerea si nu te mai ataca asa laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru mitzok):

Nu, "mondial" la bodybuilding inseamna 3-4 fripturi pe zi + 30 de oua pe saptamana + 4-5 farfurii de orez si cartofi pe zi si asta timp de 20 de ani (chiar mai mult) + multe INJECTII cu steroizi si suplimente de cel putin 1000 de euro/luna (pe langa tot ce-am enumerat).

Ce-am zis eu, cu 1-2 ani si 3-4 fripturi pe zi este ca sa puna CEVA MUSCHI, in nicun caz sa se apropie macar de bodybuilding.

Un bodybuilder profesionist baga vreo 4000 de euro/luna in mancare + suplimente + stero. Si baga aia 4000 lunar timp de 20 de ani, nu 3-4 luni.

| mitzok a răspuns (pentru Cosmin86):

Ai innebunit ba in 3-4 fripturi laughing))

| Cosmin86 a răspuns (pentru mitzok):

Uite exemple:
http://www.culturism.ro/......inire.html

Masa 1: 3 oua intregi, 3 albusuri de ou, 90-100 grame de fulgi de ovaz cu scortisoara si indulcitor Splenda

Masa 2: 2 masuri de proteine, 50 grame de fulgi de ovaz, 2-3 lingurite de unt de arahide

Masa 3: 200-250 grame de piept de pui sau peste, 150 grame de orez brun, 2-3 lingurite de unt de arahide

Masa 4: 200-250 grame de piept de pui, 300-350 grame de cartofi dulci (pre-antrenament)

Masa 5: 150 grame pui, 100 de grame de paste integrale

Masa 6: 200 grame de branza cottage cu 4 lingurite de unt de arahide

Si 3-4 fripturi nu e asa mult... campionul mondial la inot mananca si 7-8 intr-o zi (are o alimentatie de 10.000 kcal). Si nici macar nu e bodybuilder :))

Si "ba" te exprimi cu prietenii tai inapoiati si tampiti de la tara de unde sunteti voi.

| OnTopic_ClaudiuOwn_1974 a răspuns:

Eu am 1, 76, 76-77kg 15 ani, nu am patratele, nici flotarile nu imi ies toate corecte, dar daca vrei sa inveti sa faci, eu inainte nu stiam deloc sa fac, am mers la sala 2 luni si am reusit sa ajung la 30 de flotari corecte.
Iti recomand daca vrei sa faci patratele sa te duci la sala, dar sa faci brat si piept.
2-3 ori pe saptamana iar pana in Ianuarie s-ar putea sa ai patratele.

| AnacondaTeam a răspuns:

Incalziri si antrenamente