| Albeert a întrebat:

Am 14 ani, 1.85 și aproximativ 100kg.
Am crescut intr-o familie de sportivi iar tatăl meu mi-a dat la vârsta de 2 și 3 ani Creatina. Acum nu mai suport kg în plus și vreau sa scap de ele. Vreau sa știu 2 chestii:
1.Am citit ca, Creatina face sa crească și "cred" ca este adevarat pentru ca sunt cel mai înalt din familie nimeni absolut nimeni nu e mai înalt ca mine; dacă as lua Iar Creatina as mai creste?
2. Vreau sa slăbesc și am început sa fac foarte multe exerciții fizice ajutându de p4p(YouTube) si vreau sa iau din nou Creatina. Ce ziceti?
P.S. Nu ma intereseaza daca dauneaza sanatatii etc... vreau doar sa slabesc!

Răspuns Câştigător
| thefighter1 a răspuns:

Alergari de 3-5 ori pe saptamana cate 1 ora si un sfert, mic dejun sanatos si bogat in proteine si carbohidrati, mancarea de pranz mai usoara si mancarea de seara o salata ceva foarte usor. Dar fa mult sport, alergari. Daca te simti in stare poti sa renunti la masa de pranz si sa mananci o salata sau fructe. Taicatu nu a dat dovada ca a fost sportiv sau familia ta, ci si-au batut joc de tine daca chiar e adevarat.

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Prietene in inaltime cu creatina nu o sa cresti. poti sa o iei si din faza de conceptie, nu are a face creatina cu hormonii de crestere, e doar un mit. singura crestere e in volum (masa musculara), energie, putere de concentrare, o oarecare idee de forta. ce ai tu acolo e genetic, dar nu de la creatina, si e foarte frumos ca esti inalt. daca vrei sa te mai inalti, baga inot sau baschet, mananca sanatos si dormi bine. daca nu faci sala, exercitiile facute acasa nu justifica suplimentul de creatina.

| Cosmin86 a răspuns:

Daca vrei sa slabesti ia L-carnitine sau lipo 6, nu creatina.

| amaliaamely a răspuns:

Buna! Eu cred ca ar fi mai usor sa salebsti asa mananci timp de 1 saptamana numai fructe si elgume si 2 litri de apa pe zi-slabesti 7 kg intr-o saptamanabig grin

| Albeert explică (pentru amaliaamely):

Multimuesc frumos pentru raspuns dar vreau ceva foarte drastic

| thefighter1 a răspuns (pentru Albeert):

Alergari de 3-5 ori pe saptamana cate 1 ora si un sfert, mic dejun sanatos si bogat in proteine si carbohidrati, mancarea de pranz mai usoara si mancarea de seara o salata ceva foarte usor. Dar fa mult sport, alergari. Daca te simti in stare poti sa renunti la masa de pranz si sa mananci o salata sau fructe. Taicatu nu a dat dovada ca a fost sportiv sau familia ta, ci si-au batut joc de tine daca chiar e adevarat.

| SerbanSnake a răspuns:

Creatina de la 3 ani pe bune?! suplimentu ala se foloseste pe la 16, 18 ani,creatina e buna pentru pomparea si umflarea muschilor eu zic sa numai iei,apucate de sala si poti trece pe arzatoare de grasimi combinate cu o dieta care sa nu contina multi carbo,incearca sa reduci pe cat de mult posibil painea,cartofi,pastele, inlocuieste cu orez, fructe, si alte mancaruri mai dietetice, bafta.

| marin13 a răspuns:

Mananca sanatos si alearga de 3-5 ori pezi si o sa slabesti in putin timp

| abdulahmad177 a răspuns:

Creatina ajuta cumva sa cresti in inaltime?
Eu am 15 ani si 6 luni 1.69(5),1.70 am umblat la sala 4 luni si cintaresc 59kg
e posibil sa cumpar de undeva creatina in doze mici?