| anonim_4396 a întrebat:

Am 14 ani, 55 kg si 1, 68 cm.Ce exercitii ar trebui sa fac pentru a creste masa musculara.Ce muschi ar trebui sa lucrez pentru a putea trage mai tare la handbal?

Răspuns Câştigător
| onasis1961 a răspuns:

Cred că te ajută:
http://www.youtube.com/watch?v=jWc8gHlAkoM

| Cosmin86 a răspuns (pentru onasis1961):

Masa musculara nu inseamna doar piept. si muschii nu se fac acasa ( decat rezultate mediocre ) si in niciun caz doar cu exercitii

8 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Du-te la sala, fa-ti un program corect, baga 5-6 mese pe zi bogate in proteine ( cu 3 mese nu pune nimeni muschi ) si dormi 8 ore pe noapte.

Cu alimentatie + odihna + program corect de antrenament cu greutati o sa creasca masa musculara.

| alinutzu_6299 a răspuns (pentru Cosmin86):

Ma am vazut ca te pricepi dar sunt curios

tu bagi proteine ca am vazut ca esti pro proteine dar tu folosesti?

| Cosmin86 a răspuns (pentru alinutzu_6299):

Da, 2 tipuri de proteine :

- din mancare ( carne, branza, oua, lactate, peste ), nu lipsesc de la nicio masa, cel putin una din cele enumerate, alea sunt bogate in proteine

- suplimente, am folosit dymatize elite whey ( proteina din zer ) si acum incerc un mix de proteine, gaspari myofusion ( din zer, lapte si albus de ou )

Si mai folosesc glutamina ( pentru refacere ). Pe vremuri am mai incercat si alte suplimente ( creatina, amino ), dar acum tot ce-mi trebuie e un concentrat proteic si glutamina, e suficient daca nu esti sportiv de performanta.

| alinutzu_6299 a răspuns (pentru Cosmin86):

Si dupa parerea ta esti facut bine... sau esti o matahala de om

| Cosmin86 a răspuns (pentru alinutzu_6299):

Daca as fi matahala as participa la concursuri, la campionatul national, etc.

La 1.84 inaltime si 88 de kg nu sunt matahala, dar imping 110 kg de la piept, fac indreptari cu 105 kg, etc., greutati pe care un om normal nici nu le misca ( si cu care o matahala face incalzirea laughing )

| alinutzu_6299 a răspuns (pentru Cosmin86):

rolling on the floor) ai dreptate...as vrea si eu sa am bani mei sa pot sa cumpar protine si tot restul sa am regim si ...alte din astea
dar asa...ce sa fac

| Cosmin86 a răspuns (pentru alinutzu_6299):

O sa ai la un moment dat, important e sa faci ce poti cu ce ai acum happy
Mereu avem resurse limitate, important e sa obtinem maximul cu ce avem tongue