| anonim_4396 a întrebat:

Salut am 14 ani si acum o luna si ceva am inceput sa fac flotari la inceput faceam cate 10 si acum fac 40 dar nu vad ca am pus masa musculara de ce?

10 răspunsuri:
| designerbugatti2012 a răspuns:

Sa sti ca ca flotarile te ajuta 1% sa iti dezvolti masa musculara! Cel mai important:Trebuie sa faci multe exercitii si mai ales tractiuni care te ajuta 40% si mese cu multe proteine care te ajuta 50%; restul se fac de la sine! Pliz funda...

| Girls14 a răspuns:

Pai. Ca sa vezi ca ai pus masa musculara in scurt timp trebuie sa faci foaarte multe acum debea se formeaza musculatura si o sa mai dureze pana o sa se cunoasca:d
Am un prieten se duce in fiecare zi la sala[asta fiind de 2 luni] si totusi nu se cunoaste cine stie ce:d
Sper ca te-am ajutat.:*

| Cosmin86 a răspuns (pentru Girls14):

Nu chiar, multe repetari = rezistenta

pentru muschi ai nevoie de repetari PUTINE cu greutati mari, trebuie sa maresti GREUTATILE, nu numarul de repetari

maxim 10 repetari / serie, cand poti mai multe maresti greutatea.

Si prietenul tau face greseala tipica de incepator, muschii cresc in zilele de pauza, NU cand ii lucrezi.

sala in fiecare zi = progrese foarte slabe si lente

| Girls14 a răspuns (pentru Cosmin86):

Nu stiu chiar nu ma prea intereseaza de prietenul meu. dar stiu ca se dezvolta putin cate putin.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Girls14):

Ma rog, ideea era ca masa musculara se face cu putine repetari, nu cu multe

| BracKMyhay95 a răspuns (pentru Cosmin86):

Cosmin daca fac 5 zile din 7 si fac ceva gen: luni piept, marti spate, miercuri picioare, etc e bine?

| Cosmin86 a răspuns (pentru BracKMyhay95):

Da, e un program foarte bun. Dar trebuie sa fii foarte atent la alimentatie si odihna, ca e foarte usor sa te supra-antrenezi cu 5 zile consecutive de sala.

Eu prefer 4 zile pe sapt, 2 zile sala + 1 zi pauza + 2 zile sala + 2 zile pauza, asta a dat cele mai bune rezultate pentru mine.

Dar incearca si vezi cum te simti.

| zM3di3valKill3R a răspuns:

Floratile nu prea ajuta la musculatura, depinde daca vrei muschi la maini :.1 cu flotarile faci muschi dar cu aia ai viteza la lovituri, iar haltere te ajuta sa te faci mai puternic la maini dai funda plz?

| Cosmin86 a răspuns (pentru zM3di3valKill3R):

Cersetor de funde, penibil

| zM3di3valKill3R a răspuns (pentru Cosmin86):

Flotarile*
m-am molipsit de la altii tongue