| Alex272714 a întrebat:

Salut.Am 14 ani si fac sala si am o singura intrebare.Eu vreau sa cresc in masa musculara, nu sa ma ingras si intrebarea mea este: ce conditii trebuiesc indeplinite pentru a face asta? Adica ma antrenez la sala, beau multa apa pe parcusul zilei si stiu ce mancare trebuie sa mananc dar nu stiu daca trebuie inainte sau dupa si daca este vreo problema daca vreau sa mananc pe la ora 11:00 noaptea de exemplu covrigi.

Răspuns Câştigător
| aXy99 a răspuns:

Poti folosi calculatorul asta, majoritatea difera.

http://fitness-nation.ro/calculator-calorii/

Daca esti tipul somatic ectomorf ai putea creste putin kcal cu inca 100-200 pentru a fi sigur ca e suficient. Asta depinde de tine. Daca pana acum mancai 3000 kcal si nu te ingrasai, ai putea sa mananci 2800-3000 kcal, dar din surse sanatoase si sa pui masa musculara. Daca te ingrasai usor, consuma exact cat scrie acolo.

3 răspunsuri:
| aXy99 a răspuns:

Salut. Este important sa fii in surplus caloric (ca 10-15% peste kcal necesare pentru mentinere), dar si surplus proteic. Cam 2g/kg pentru crestere in masa musculara. Eu mananc si inainte si dupa sala. Mananc cu 1-2 ore inainte si imediat dupa (imediat insemnand dupa ce ajung acasa + alte cateva minute, deci nu iau shake-ul imediat dupa sala). Daca nu mananc inainte de sala simt ca nu am energie, iar daca nu mananc dupa simt ca ma antrenez degeaba (desi uneori daca ai consumat suficiente kcal/proteine inainte nu ar fi neaparata nevoie). Poti manca la ce ora vrei. Eu pana sa incep facultatea mancam peste 2000 kcal dupa ora 8 seara laughing (si in jur de 1000 in timpul zilei, dar ma trezeam tarziu).

| aXy99 a răspuns (pentru aXy99):

Poti folosi calculatorul asta, majoritatea difera.

http://fitness-nation.ro/calculator-calorii/

Daca esti tipul somatic ectomorf ai putea creste putin kcal cu inca 100-200 pentru a fi sigur ca e suficient. Asta depinde de tine. Daca pana acum mancai 3000 kcal si nu te ingrasai, ai putea sa mananci 2800-3000 kcal, dar din surse sanatoase si sa pui masa musculara. Daca te ingrasai usor, consuma exact cat scrie acolo.

| MihaiNicu23 a răspuns:

Va trebui sa mamanci alimente bogate in proteine gen carne rosie, orez si altele si batoane proteice.

| aXy99 a răspuns (pentru MihaiNicu23):

Carne alba in special, nu prea multa rosie. Nu e tocmai sanatoasa in cantitati mari.