| Tipul0111 a întrebat:

daca ma antrenez in aer liber pentru masa musculara pot sa ies in fiecare seara la bara si la pararele, chiar daca ma obosesc mult, de exemplu fac la fel mai multe exercitii si cu mai multe serii. Mai demult am frecventat si sala, acolo imi antrenam acelasi muschi odata pe saptamana, acum daca fac in aer liber cum ar trebuie sa fac daca vreau sa cresc in masa musculara?

7 răspunsuri:
| heracles a răspuns:

Buna, daca vrei sa-ti dezvolti masa musculara cu propriul corp nu poti, se dezvolta, dar nu asa mult, fata de cei care lucreaza cu greutati, insa tractiunile la bara sunt mai bune, pentru ca se contracta mai multe fibre musculare fata de cei care lucreaza cu fiare, si la un moment dat daca tractiunile le faci acum cu 2 maini, cu siguranta peste ani, vei reusi sa faci si intr-o mana dar pentru asta trebuie multa munca, am vazut pe yotube un tip care facea arte martiale cum a facut tractiuni intr-o mana si ceealalta o tinea la spate. happy

| heracles a răspuns:

Iar exercitile fizice efectuate in natura sunt cele mai indicate, nu degeaba in japonia, china, s.u.a. franta, Germania e.t.c. majoritatea ies in parcuri si fac gimnastica, alearga, am vazut si culturisti care faceau exercitii de forta afara,, aveau aparate instalate afara.deci daca te-ai hotarat sa faci exercitii de forta in natura bafta si bravo tie.

| HugeHulk a răspuns:

De ce nu mergi mai bine iar la sala? Nu prea inteleg moda asta cu calistenice eu.

| Tipul0111 explică (pentru HugeHulk):

Pentru ca la sala frecventezi, si daca te lasi peste o luna slabesti la loc, trebuie sa iei proteine si altele ca sa te faci cu muschi mari, dar in natura cu traciuni la bara si alt ceva ramane pe mai mult timp. Si e aiurea totusi sa fii cu muschi mari si sa nu poti face nici 10 la bara. big grin E rusinos.

| HugeHulk a răspuns (pentru Tipul0111):

Nu prea are legatura, eu fac powerlifting care implica doar forta si nu exercitii cu propria greutate. Am lejer de 2-3 ori kg tale, e normal sa nu fac 20 de tractiuni, dar nici tu nu faci la piept cu 230 de kg sau indreptari cu bara cu 350 kg. Fiecare cu treaba lui.

| Tipul0111 explică (pentru HugeHulk):

Da, dar eu la 17 ani si am 60 de kg nici nu am cum sa fac cu 230 KG big grin ar trebui sa am vreo 90 100 kg de masa musculara sa pot face cu 230 kg fara sa risc sa mi se rupa muschiul.

| HugeHulk a răspuns (pentru Tipul0111):

Nici eu la 176 kg nu vreau sa fac 20 de tractiuni, prefer 230 kg la bara.