| curiozitati a întrebat:

Salut.Am 15 ani, 1.68 si 50 kg. Vreau sa ma apuc de alergat, am vb cu cineva care se pricepe si mi-a facut un program.As vrea sa incep sa am si un program alimentar, 3 mese pe zi. Vreau sfaturi despre alimentatie ce ar trebui sa mananc mai mult si ce ar trebui sa nu mai mananc sau sa beau.
P. S.: nu vreau sa fac perfomanta, doar imi place sportul si vreau sa ma misc. Accept si orice alte sfaturi

Răspuns Câştigător
| Flafster a răspuns:

Hey! Pai in primul rand tin sa-ti spun ca, la inaltimea ta ai greutatea pot sa spun perfecta deci nu vad ce motiv ai avea sa doresti sa slabesti.Iti poti insa lucra muschii pentru a avea formele bine definite.In ceea ce priveste alimentatia nu trebuie sa ti vreo dieta stricta, trebuie doar sa te feresti de E-uri, fast-food'uri si tot ceea ce inseamna mancare nesanatoasa, cat mai multe fructe mai ales ca acum este vara si gasesti aproape tot ce iti doresti.Succes!

3 răspunsuri:
| Eduard a răspuns:

Salut!

In primul rand, trebuie sa mananci sanatos. Ce generic, stiu, dar asta e adevarul. Uite un tabel cu valoriile nutritionale a majoritatea alimentelor : http://www.getfit.ro/......teine.html

Bun punem problema altfel. Trebuie foarte multi carbohidrati complexi, deci cu eliberare treptata de energie, iar dupa antrenament carbohidrati simpli. Daca te subalimentezi si te supraalimentezi, nu faci nimic, trebuie facut un raport intre ceea ce consumi si ce arzi. Deci mesele trebuie sa fie pe masura antrenamentelor. Tot pe site-ul acela gasesti despre carbohidrati nu detaliez.
Proteinele sunt importante pentru repararea tesutului muscular, iar grasimile (o parte nu toate) sunt esentiale pentru formarea diversilor hormoni, legaturi intre neuroni etc. Nu mai intru in detalii. Ideea e ca trebuie sa ai o dieta echilibrata intre cele trei grupe si trebuie sa stii ca trebuie sa mananci in jur de 1.5 g de proteina pe kg corp, ca atlet. In fine presupun ca toate detaliile acestea ti le poate da si antrenorul tau, sunt sigur :).
Deci doar prin raportare la ceea ce faci (tip de antrenament si intensitate), tipul tau somatic si timpul pentru odihna, plus alti factori (stres etc.) trebuie sa iti formezi tu dieta ta optima. Nimeni nu iti poate spune ce sa mananci ca tu sa ai performante maxima si alte lucruri in genul. Tot ce poti sa faci e sa iti observi corpul, sa experimentezi, sa te documentezi si sa afli ce-ti face bine si ce nu. Poti sa vizitezi o serie de doctori (nutritionist, endocrinologi etc.) pentru alte detalii despre tine si despre ce dificultati ai putea sa intampini. Ei sunt cei mai in masura sa-ti raspunda. Un ultim sfat: fi foarte atent cu vitaminele si mineralele si in special cu hidratatea; ele fac 50% din munca ta.

Multa bafta si fa perfomanta! Think Positive!

| Dianné a răspuns:

Hmm...e bine ca iti place sportul. Acesta conteaza foarte mult intr-un regim alimentar. Incearca sa renunti la prajeli, grasimi, fast-food-uri, la paste fainoase, produse de patiserie, sucurile acidulate, precum Coca-Cola, Sprite, Fanta si alte minunatii. Poti manca doar carne de pui, vita, peste si (mai putin) curcan. Nu face rau putina carne de curcan pe gratar, sau chiar fiarta. Acum, depinde ce iti place. De asemenea, fructele si legumele sunt foaarte importante.
Fructe ca: -lamai, mere verzi, pere, ananas, kiwi, portocale, cirese, capsuni (poti manca si pepene, contine multa apa). Bananele si fructele uscate, mai putin... sa zicem o data la saptamana. happy
Legumele: -din plin! de tot felul, legume verzi, crude sau fierte. Varza, salata verde, castraveti, ceapa verde, ceapa rosie, ceapa alba, ardei gras (rosu, verde, galben), cartofi (mai putin, se accepta doar fierti sau copti, in cantitati minime!), ridichii, telina, morcovi.
Painea, eu zic ca ar fi cel mai bine, sa renunti la ea. Daca nu poti sa te abtii, consuma o felie de paine prajita graham sau neagra, pe zi! In afara de toate acestea, trebuie sa consumi si multe lactate cu continut minim de grasimi. (cel mai minim!)
Fereste-te pe cat poti de tentatii, desi poti sa "te abati" un pic de la regim, o data la doua saptamani cu ceva dulce, in cantitate nu prea generoasa. Daca ai pofta de dulce, consuma salata de fructe, fara zahar sau frisca, ciocolata, fulgi, etc.
Hidrateaza-te cu multa apa, alearga, fa sport si simte-te bine. Poate, ca dupa regim, sa continui cu un stil de viata sanatos. Cantareste-te o data la saptamana, dimineata, dupa mersul la toaleta, de preferat sa ai doar un halat pe tine sau sa te pui in siguranta si sa ramai gol, atunci cand vrei sa iti aflii greutatea.
A, o chestiuta mica, dar de ajutor mai vreau sa iti transmit! Nu te gandi intens, la acest regim, cotinua-ti activitatile, practica-ti hobby-urile, iesi cu prietenii! Succes.

| alecsurapidistu a răspuns:

Salut! Nu sunt un expert in asta dar pot sa te ajut un pic. Pai ar trebui sa scoti painea, dulciurile, sa nu mai bei sucuri gen coca-cola, fanta si restul pe astea ai putea sa le inlocuiesti cu sucuri naturale de fructe. Ar trebui sa mananci carne, peste, oua, legume, nuci, seminte, lactate fermentate, fructe.Aici ma refer la "materii prime", nu la margarina, ciorbe, supe instant, branza topita, seminte prajite si sarate etc. Toate astea de mai sus sunt daca vrei sa slabesti, dar daca vrei sa-ti dezvolti masa musculara cu ajutorul exercitiilor si a alimentatiei te poti ghida dupa asta :
7:30 Cereale cu lapte
10-11: 2 sandwichuri + mar sau banana
17:00 Orez cu legume si piept de pui sau oua
19-20: Ciorba sau supa.
In fiecare zi 2, 5 litri-3 litri de apa plata
Oricum, gasesti multe astfel de tipuri de alimentatie pe net sau si mai bine poti apela la cel care te-a ajutat cu programul pentru alergari sau cu un nutritionist.

O zi buna.