| JimmyJump1 a întrebat:

Salut.Am 15 ani 1.84 si 75kg. Vreau sa ma apuc de sala dar am ceva strat adipos.Ar fi bine sa slabesc si apoi sa pun masa musculara sau sa pun masa si dupa sa incep definirea?

6 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Una din 2 teorii. tu alegi eu ti le descriu:
1. hipertrofie si pe urma definire pe ideea ca nu ai ce defini acum si sa pui kg de muschi + grasime si pe urma - grasime. adica regim hipercaloric si pe urma hipocaloric.
2. este o metoda mai finuta. teoretic dai burta jos si cresti tinand un regim foarte putin hipercaloric. astfel cresti constant cu un minim de strat adipos. aici cica insulina se produce mai bine si nu se risipeste in stratul adipos si cresti ceva mai repede tinand grasimea la un nivel scazut. repet, e doar o teorie, nu au dovedit-o decat cativa oameni si poate fi de la genetic bun si nicidecum de la teoria in sine.

concluzia: cel mai des si dovedita e metoda 1. experimentala si teoretic mai utila e metoda 2, dar risti luni de chin sa iti faci alimentatia batuta in cuie, sa te limitezi ora de ora sa mananci ce si cat trebuie si nici un mentosan in plus, vizita la nutritionist pentru macro si micro alimentar si dedicatie totala sportului. ceea ce tu la 15 ani nu ai cum. nici banii, nici timpul, nici organizarea necesara. e vorba de 1000+ ron pe luna in alimentatie, mese din 2 in 2 ore si nu poti trece peste sau sa le decalezi, somn 9 ore mereu intre aceleasi ore, calcul de macro bilunar sa tii pasul cu evolutia ta, carnetel cu fiecare antrenament, masa pe care le faci/iei si muuuulte alte cuvinte pe care nu prea am chef sa le scriu

| vocea a răspuns:

Poti sa te duci de acum mult succes, este foarte bine

| FitnessTrainer a răspuns:

Eu iti recomand varianta 2 prezentata de Johnny. E mai bine sa dai intai burta jos si sa cresti dupa. Daca faci intai masa musculara, vei avea si mai multa grasime si iti va fi foarte greu sa dai atata jos.

| doggy123 a răspuns:

Stratul adipos il transformi in muschi deci poti sa te apuci de sala

| Goldenboy97 a răspuns (pentru doggy123):

Grasimea nu o sa se transforme niciodata in muschi. Se transforma doar in energie cand este nevoie.

| Cosmin86 a răspuns (pentru doggy123):

Serios? se transforma in muschi?

Daca nu stii NIMIC, de ce comentezi?

Copil mic...