| gerov123 a întrebat:

Salut.Am 15 ani 69 de kg 177 cm ialtime si fac sala de 4 luni. Ce proteine imi puteti recomanda care ar fi indicate pentru varsta mea? As dori sa cresc in masa mai repede. Daca nu stiti si nu ati luat nu recomandati, va rog! Multumesc!

24 răspunsuri:
| baru a răspuns:

Nu sunt bune,,,, dar, ca sa faci performanta, fara proteine nu merge. Mega Mass...este bun!

| NDC12 a răspuns (pentru baru):

Sa mori tu ca nu sunt bune? Asta ti-a soptit zana maseluta, sau de unde ai dedus tu asta?

| ġคвÿ a răspuns:

Gfx8 + ceva creatina marca creapure, in acest sport conteaza foarte mult alimentatia incearca sa iti faci o dieta de ex oua, lapte, piept de pui, peste se gasesc foarte multe proteine in alimente + trebuie sa ai un program de antrenament cat mai bun, bafta

| ġคвÿ a răspuns:

Mai girov daca ai fost atent ti-am dat eu raspunsul mai sus, deci tie iti trebuie un borcan de 5kg. de gfx8 + creatina monohidrata

| ġคвÿ a răspuns:

Vei gasi pe pro nutrition iti trebuie cam 3-4 cupe pe zi, crede-ma ca da rezultate am pus 5kg de masa musculara pe luna, si nu mai asculta de gura lumi sa nu ei aia, bafta nu uita de alimentatie

| ġคвÿ a răspuns:

Sincer cred ca am dat cel mai bun raspuns de aici si cred ca merit funda, ia 5luni gfx8 si vei fi tunwinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se pare ca vrei sa iti nenorocesti corpul de pe acum, nu vrei de la 18 ani laughing. mai bine ia-ti proteinele din mancare, asa mi-a zis si mie antrenorul de la sala. cresti mai greu, dar sanatos.

| NDC12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sterge pustiule poza aia de la avatar, ti-am mai zis odata, de ce ti o poza cu o persoana care tine un creier in maini si zice "Use it", cand tu nu-l stii folosi pe al tau?

Antrenorul tau de la sala presupun ca il foloseste si mai putin decat tine.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NDC12):

Vorbise pustiul de 12 ani rolling on the floor. ai grija ca te zic lu" maicata ca folosesti prea mult pc-ul, "pustiule"

| NDC12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Tu realizezi ca razi singur la glumele pe care le faci? Daca ar fi o taxa pentru prostie in ziua de azi, tu n-ai mai avea bani de paine.

Nu-ti mai da cu parerea, te depaseste subiectul asta, cat si sportul asta.

| anonim_4396 a răspuns (pentru NDC12):

Mergi tu inainte la sala si dupa fa" pe desteptul. la cati 15 ani ai si mentalitate de " hai sa fac muschi in 2 luni sa ma dau mare " ai nici sa rad de tine nu se merita timpul pierdut. o puta mica de 16 ani care probabil inca sta pe banii lu" masa vine si ma face pe mine tanc rolling on the floor. scuteste-ma. nu imi mai da replay ca eu nu ma bag peste tine. poate te roade ca am dreptate, cine stie.

| NDC12 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ma roade ca esti un lesinica cu 2 neuroni in capul ala care-si da cu parerea fara sa stie ce vorbeste, nu vezi cat esti de agramat, la fiecare propozitie scrisa ori te contrazici singur, ori razi singur la glumele tale.

Stai putin, cati ani am? 12, 15 sau 16? A, lasa, dupa mentalitatea ta o sa-mi raspunzi: "Poti sa ii ai pe toti in acelasi timp", de la tine ma astept si la asa ceva.

@Vezi ca iar ai ras singur la glumele facute de tine, baieti, fetelor, ajutati-l, lasati-i si voi un reply cu "laughing" sa nu se simta prost.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Si cu suplimente tot sanatos cresti, daca iei de la firmele de top ( care nu baga aspartam ca indulcitor si altele ).

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Oricum ar fi nu am incredere in toate prostiile. cel mai sanatos e cel mai bine. fiecare face cum vrea

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Stiu oameni care au luat suplimente si au murit la 92 de ani.

Sau oameni care la 70 de ani inca pot face tractiuni si au luat suplimente de la 20.

cati dintre cunostiintele tale de 70 de ani care n-au luat suplimente pot face tractiuni? happy

ca majoritatea sunt cu pumnul de pastile la varsta aia... oare asta inseamna ca sunt sanatosi? tongue

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Depinde de corp aici, zic eu. uite aici ex bun. unii dupa 10 ani de fumat sau baut dau in cancer, alti oamenii ca un unchi al meu apuca 80 de ani, si beau si fumeaza in viata lor de rup, pur si simplu rup, si nu au nici pe dracu. depinde si de corp. dar eu todeauna merg pe calea sigura, cine vrea sa riste sa riste.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum am zis mai sus, sa faca ce vrea. nu am zis "asa trebuie ca vreau eu". dar cine a pus intrebarea are si o varsta mica, nici macar nu a incetat sa creasca sa se formeze si baga diferite chestii in el. pe de alta parte, pot baga mana in foc ca nu are bani sa ia macar ce substante foarte bune zici tu, deci cum o dai e rau.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Da, la capitolul asta ai dreptate, e posibil sa ia de la redis sau alta firma care baga o tona de aspartam in suplimente...

| firelord66 a răspuns:

Sincer m-ai poti astepta macar 1 an sau doi.Dar daca vrei s aiei neaparat iti recomand sa iti iei proteine cu foarte putini carbohidrati happy

| SiLaS a răspuns (pentru firelord66):

De ce cu foarte putini carbo? Asta e parerea ta de copil mic? ca nu are nevoie de carbo si doar de proteina?

| firelord66 a răspuns (pentru SiLaS):

Fiecare are parerea lui...

| SiLaS a răspuns (pentru firelord66):

Pai poate baiatul respectiv o sa te asculte pe tine.Ce facem? El vrea masa musculara, automat trebuie sa aiba o alimentatie bogata in carbohidrati pentru energie care il ajuta la sala mai ales.Documenteaza-te prima data si dupa scrie, ca daca si-ar da toti cu parerea ar fi un dezastruwinking

| firelord66 a răspuns (pentru SiLaS):

Ok atunci sa-l asculte pe tine daca esti asa de bine informatwinking

| AtomiculXXX a răspuns:

Nu`ti recomand sa iei nimic. Esti inca mic de varsta iar corpul tau este in dezvoltare si nu are rost sa iei tot felul de suplimente. Trage la rece si dupa 1-2 ani de sala revino cu intrebarea asta daca nu iti recomanda cineva de incredere ceva anume.