| Eduard1243 a întrebat:

Salut, am 15 ani si as vrea sa fac patratele, am 61kg, un prieten mi-a zis ca mai intai sa ma ingras ca sa fac masa musculara si apoi sa ma apuc de exercitii, vreau sa stiu parerea voastra, ar trebui sa ma ingras sau sa continui cu exercitiile?

4 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Patratelele le poti face perfect cu rigla si creionul, asta in situatia in care nu ai un caiet de matematica sau o foaie de calcul, care au deja matrita facuta.

Cat priveste cresterea masei musculare, orice sport practicat intens iti poate ajuta la cresterea masei musculare, alaturi de hrana sanatoasa bineinteles.

| gardianuf a răspuns:

Salut este aiurea chestia asta cu ingrasatul si apoi cu slabitul in primul rand laughing, daca vrei patratele nu trebuie sa te antrenezi foarte mult timp pentru ele de regula 10-15min pe zi este chiar in regula, tot secretul este o alimentatia mai mult in proportie de 80%.

| rox129 a răspuns:

Buna,trebuie sa continui cu exercitiile la sala regulat si sa ai o alimentatie variata adica :paste carne peste fructe legume seminte crude (CRUDE REȚINE) rasnite cum ar fi seminte de floarea soarelui de dovleac de in nuci toate astea le rasnesti si iei cate o lingura apoi bei apa sau lapte asta ca sa nu iei proteine sub forma de praf care sunt toxice pentru ficatul unui adolescent in crestere. Apoi faci exercitii regulate la sala si te axezi pe grupa de muschi pe care o vrei abdominali in cazul tau.Succes!

| Eduard1243 explică (pentru rox129):

Multumesc, mai astept niste raspunsuri