| laurr a întrebat:

Vreau sa ma apuc de tras "de fiare" (acasa), ce imi recomandati de inceput?(alimentatie si exerciti)Funda!

Răspuns Câştigător
| mdany a răspuns:

Ca sa te apuci de sala trebuie sa stii ca poate sa iti stopeze cresterea, dar lasand deoparte asta...La inceput NICI O DATA sa nu te fortezi prea tare, cum a zis razvan ca iti faci probleme.Ia greutati mici cu care sa poti face 12 repetari si fa o saptamana cu ele ca sa te obisnuiesti cu miscarile apoi mai poti pune greutati.Pentru inceput flotarile pentru ca iti intra si bratele si pieptul(de preferat intre sala) ca iti obosesti bratele.Ar trebui sa incepi sa faci la o sala ca acasa nu prea poti face multe, daca nu ai aparatura necesara. Uite aici ce poti face http://www.culturism.ro/antrenament/ iar pe mijloc sunt grupele(biceps,triceps,piept,deltoizi,etc.) DAR sa nu faci ca incepator exercitiile care necesita ridicarea halterei deasupra capului sau a ganterei.Iar alimentatie putina paine,sucuri acidulate deloc, fast-food deloc, grasimi putine.Mananca piept de pui,peste,carne de porc slaba, orez, si muuulta apa sa bei.In rest pe viitor te vei experimenta mai bine si iti vei alege un program dupa cum poate suporta corpul tau.Toate cele bune.

1 răspuns:
| Razvan94 a răspuns:

Pai ia-ti niste greutati mari. pentru biceps poti sa faci asa: greutati cu care poti sa ridici doar 6-7/ serie, le faci rapide si faci cate 25 serii a cate 45 sec pauza. umeri pot isa faci stand in picioare sau in genunchi stand cu grautatile in maini si ridicand in lateral ambele greutati deodata(faci cate serii vrei), tot pentru umeri poti sa ridici greutatile in sus deasupra capului, pentru triceps si piept faci flotari cu picioarele pe pat, fotoliu si mainile la nivelul umerilor, faci 35 de flotari si trebuie sa faci in fiecare serie cu 7 mai PUTINE. abdomene poti sa faci tinand greutatile in maini pe piept, genuflexiuni cu greutatile in maini, spate poti sa faci tinand greutatile in maini(sa fie grautati mari) si ridicand din umeri(faci cat mai multe serii), piept poti sa faci pe o banca stand pe spate cu greutatile in ambele maini. Si mai sunt o gramada, dar nu stiu sa le explic pe toate. Spor la treaba!