| Adw a întrebat:

Am 16 ani si din vacanta asta vreau sa ma apuc de sala.In 3 luni pot sa fac o masa musculara frumoasa fara sa iau proteine? Am burtica si as vrea sa o dau jos si in acelasi timp sa pun si muschi pe mine.Deci in vacanta asta de vara este posibil? Sau trebuie sa iau proteine sau prafuri?

6 răspunsuri:
| Gamers a răspuns:

Da este posibil orice doar este vacanta de vara dar inainte sa iti dau un raspuns spune-mi te rog ce inaltime ai.

| Gamers a răspuns:

Pai la inaltimea ai o greutate normala faza cu datul burti jos este sa faci foarte multe abdomene desi eu unul nu ti-as recomanda sala deoarece aceasta in poate stagna cresterea in inaltime daca nu sti ce exerciti sa faci si cat sa faci crede-ma asta este din experieta personala dar tu ai o inaltime buna asa ca nu este o problema foarte mare dar daca te duci la sala ai grija sa vorbesti cu instructorul de acolo toate salile au intructori (cred) el iti va da toate detalile si iti va face un program de exerciti special pentru tine, fiecare om cu treaba lui un program de exerciti nu merge pentru fiecare. Daca vrei sa mai ei in inaltime iti recomand sa eveti exercitile ca iti preseaza coloana vertebrala si presa pentru picioare ii poti spune asta instructorului iar el iti va da mai multe detalii.Iar la faza cu prafurile no way nici gand nu lua crede-ma am luat eu de 3 ori prafuri si crede-ma ca nu e bine vei incepe sa tremuri de la acele prafuri deoarece ele se ea peste 18 ani asta este tot din experienta.Insa iti poti lua ceva vitamine alea nu fac rau dar nu exagera totusi cel mai bine este sa faci muschi naturali iar daca vrei sa devi un depozit de proteine mananca fasole si soia mai ales soia 100 grame soia contine 64 g proteine iar corpul uman are nevoie de 0, 8 grame de proteine pe kilogram deci soia este foarte buna chiar daca e mai bun un haburger tot soia iti recomanda iar daca sti cum sa prepari soia crede-ma ca va avea un gust grozam.

| LeuTz a răspuns:

Sa nu iei prafuri si sa nu ii asculti pe idiotii care zic ca iau si nu au nimic. Poate pe moment nu au, dar cand o ficatul o sa le dea eroare atunci o sa zica "vai da ce dreptate aveai".Si nu imi dau eu cu parerea ci un doctor nutritionist.Si da in 3 luni poti face o masa musculara frumusica (nu pot sa te astepti la minuni) daca muncesti zi de zi iar cat despre burta du-te si alearga mult si se va duce si ea.Infasoara burta intr-un material de bumbac sa absoarba transpiratia si dupa infasoara-te intr-un material izolant si valea la alergare.Cat despre masa musculara se poate face dar ca sa se vada muschii tie iti trebuie exercitii de definire.Muncesti mult, recompensele sunt pe masura.Succes

| Cosmin86 a răspuns (pentru LeuTz):

Depinde de prafuri mah, exista proteine de calitate si jafuri.
Stii ca exista si amino BCAA, care NU se sintetizeaza prin ficat ci sunt absorbiti direct din intestinul subtire? happy

| LuCi82820 a răspuns:

Du-te la karate eu merg si o masa musculara foarte frumoasa

| Adw explică:

Am 1.75 si 70 de kilograme @Gamers