| CoRn3L1U a întrebat:

Salut, am 17 ani,1, 72 si 61 Kg, asta este a 4 a luna de cand ma duc la sala, as vrea sa imi dati un sfat ce sa fac, nu reusesc sa iau in greutate si sunt sigur ca din cauza ca nu am un program stabil de hrana, insa nu stiu cum sa imi fac unul care sa ma ajute avand in vedere ca asta e programul meu incontinuu luni-vineri: la 6 iau creatina (5 g) si 2 pastile de vitamine (ON Opti-Men) si UNEORI mai mananc un mar sau beau un iaurt, dupa care plec la cursuri unde nu am ce sa imi iau de mancare consistent, plec la 1 de la cursuri si ma duc direct la sala pana la 2 dupa care iau proteinele (ON serious mass) si cand ajung acasa mananc (ori pipt de pui, ori supe, salate...) si mai mananc inca de dori.

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Creatina se ia inainte de antrenament altfel e degeaba. micul dejun este cea mai importanta masa, zi-i tu lui mutu ca nu poti sa mananci dimineata 300 ml lapte + 150g cereale integrale. iei creatina si pastile si un mar si te miri de ce nu prinzi in greutate. un sandwish de seara sa iei intre micul dejun si ora 1 poti sa iti faci. costa 1 paine, 2-3 felii de piept de pui si 5 minute sa il gatesti seara, bagat la frigider intr-o folie de aluminiu/plastic si asa mai castigi o masa. te duci la sala cu burta goala tragi ca o femeie. de unde energie daca saracul corp este la pamant dpdv nutritional. dupa sala daca iei si gainer si masa corpul nu asimileaza atat. 45-50g proteina o data la 3 ore, mai des ce este peste le elimini. deci iei gainer (sa zicem 30g proteina) + piept pui (100g are cam 22-25g proteina) deci cam atat. poti sa mananci tu supe si salate pana te faci verde la fata, nu cresti cu asa ceva. decat puse langa felul 2.

2 răspunsuri:
| Narcis2007 a răspuns:

Mananci cam putin... daca vrei sa iei in greutate trebuie mai mult de atat

| NDC12 a răspuns:

Suplimentele care le iei sunt bune, insa alimentatia lasa de dorit.

Suplimentele sunt pe locul 2, dupa mancare, sa stii asta. Nu merge la sala nemancat, inainte de sala trebuie sa mananci, dupa sala la fel.