| Alx_Alex_1997_iSTs a întrebat:

Am 17 ani, 1.82 m si 72 kg si as vrea sa mai cresc in masa musculara.Fac sala de 4 luni iar pana acum am mai folosit ca suplimente GFX-8 si as vrea sa il schimb. Ce ziceti ca ar fi mai bun Whey Protein + dextroza sau Seriouss Mass precizez faptul ca sunt ectomorf!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Inceteaza cu porcaria aia cu tipul somatic. toti slabanogii credeti ca sunteti ecto in loc sa ganditi ca nu aveti alimentatia cum trebuie. gfx este un mrp. are aproape la fel de multe proteine cum are carbo. serioss mass este gainer. are cam 30g proteine la 250g carbo. si whey e concentrat proteic la 25g proteine are 1g carbo. tu nu stii ce vrei dar vezi diferenta intre ele? enorma. tie ti-ar mai trebui o conserva de gfx pana pe la 76 kg si pe urma poti trece pe un whey simplu. dextroza e de forma. nu au a face carbohidratii cu productia de insulina pentru a activa functiile proteinei.

| Alx_Alex_1997_iSTs explică (pentru JohnnyBi):

ZIceam sa iau whey + dextroza ca sa iau si carbohidrati o sa continui cu gfx cum ai zis tu apoi whey + dextroza si chiar si creatina m-as gandi

| JohnnyBi a răspuns (pentru Alx_Alex_1997_iSTs):

Pai o tii pe gfx pana cand nu mai ai nevoie de carbo dupa sala. oricum dupa antrenament carbo nu te ajuta. aici e o discutie imensa, doctorii zic una, antrenorii alta. ma rog. creatina e buna. e genul de supliment care nu are cum sa strice (Cat timp iei cat scrie pe cutie)

| Alx_Alex_1997_iSTs explică (pentru JohnnyBi):

Ok mersi mult deci zici sa nu iau dextroza nu? Ca toata lumea zice ca trebuie multi carbohidrati iar daca whey nu are de asta ma gandeam sa iau.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Alx_Alex_1997_iSTs):

Cand cresti in masa da, iti trebuie mult carbo. dar daca eu ti-am zis sa iei gfx pana cand ai -+ 4 kg greutate fata de inaltime (adica pana pe la 76-78 kg) pe urma poti trece pe whey. deja la greutatea aia nu mai ai nevoie de surplusul de carbo de la supliment, e de ajuns din alimentatie

5 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De zer ce spui, scrie pe net ca contine 90 la suta proteina dar nu lua din soia estrogen doar din vaca, parerea mea daca e proteina e super, proteina din ou, zer sunt super dar si scumpe