| AdeeAdelinnD a întrebat:

Salut!
Am 17 ani,Inaltime:1, 82, Greutate:54kg Vreau sa merg la Sala incepand de maine si nu stiu ce fel de proteine sau creatina sa iau pentru a creste masa musculara si in greutate,vreau ceva bun si fara steroizi sa imi afecteze organele,ma intelegeti la ce ma refer, Daca puteti sa imi spuneti si cate serii trebui sa fac si cate repetari pentru fiecare in parte.
Va Multumesc!

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Nu asa se fac muschii, fa 60 de flotari dimineata si seara si o sa ramai un FIRAV.

Muschii se dezvolta in zilele de pauza. Dupa un antrenament DUR ( cu greutati mari si repetari PUTINE ), dupa care ai 3 zile febra, urmeaza o perioada de odihna.

Perioada in care mananci 4-5 mese pe zi, PROTEINE si carbohidrati la fiecare masa ( nu ciorbe si mancaruri gatite ).

Tu facand flotari si tractiuni zilnic, efectiv NU LASI MUSCHII SA CREASCA, le distrugi recuperarea.

www.culturism.ro -> invata sa te antrenezi, ai o gramada de articole despre antrenament si alimentatie.

7 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Ai 6 mese pe zi puse la punct? ai antrenamentul la 100% din cat poti da tu ca om? ai 8-9 ore de somn pe noapte? altfel nu ai ce cauta la suplimente. daca tu mananci numai porcarii, suplimentele = 0. vezi ca nu evoluezi si te plangi pe urma ca de ce, ca nu stiu cum, nu stiu ce. ia fa-ti plan alimentar bine batut in cuie, fa antrenamentul sanatos si pe urma bagi un gold whey si un monohidrated micronized creatine, ambele de la ON. altfel le iei si le defechezi, nu faci nimic doar cu suplimente.

| suculete12 a răspuns:

Salut primele 2-3 luni nu lua proteine sau creatina deoarece in aceste luni se acomodeza muschiul cu efortul fizic. Fa-ti prima oara o alimentatie bogata in multe proteine din oua, lapte, pui.
Pai pentru grupele mici fa 3 exercitii a cate 3 serii (10-12 repetari) si pentru grupele mari 4-5 exercitii a cate 3-4 seri (10-15 repetari)

| Ionut2432 a răspuns:

Eu zic ca n-are rost sa dai bani pe proteine si pe abonamentul la sala.
Stiu ca tu oricum vei merge la sala chiar si dupa ce vei citi sfatul meu dar totusi til zic.
Eu zic mai bine sati alegi 3 zile pe saptamana, de exemplu marti, joi si sambata. In acele zile in care te antrenezi trebuie sa mananci cantitati destul de mari de hrana cu multe proteine, de ex. oua fierte, cartofi fierti, piept de pui sau de curcan etc. si sa bei multa apa.
Dupa ce mananci asteapta o ora si bea 250 de ggrame de apa apoi bea din 30 in 30 min. cate 250 de grame de apa pana ajungi la 1 litru.
Dupa ce ai urmat pasi de mai sus fa cate 3 serii de exercitii din fiecare. De exemplu vrei sati dezvolti muschi pieptului, bratelor, abdomenului si picioarelor. Asta ar insemna a faci 20-25 de flotari, 8-10 tractiuni, 30-35 de genoflectiuni si vreo 20-30 de abdomene intr-o serie, apoi stai 3 minute si aci urmatoarea serie cu tot atatea exercitii (de 3 ori).
Eu ti-am zis cam cate sa faci asa ca exemplu tu faci cate poti, si important e la fiecare serie e sa faci tot atatea, nu faci la seria asta 30 de flotari si la urmatoarea 25 ca nu rezolvi nimic.
Si daca-mi asculti sfatul vei vedea ca in cateva saptamani deja se vor vedea imbunatairi.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ionut2432):

Ce imbunatatiri, sa ramana firav ca tine?

Si mai esti si analfabet.

De ce nu inveti intai sa scrii si apoi sa dai sfaturi tampite despre antrenament?

Auzi la el, "genoflectiuni"...

| JohnnyBi a răspuns (pentru Ionut2432):

Cartofii sursa pura de proteina, ai dreptate laughing. ouale fierte, cele mai bune laughing (ouale sunt bune, fierte nu). cu 20 de flotari, 10 tractiuni si niste geno o sa faci muschi cam cand o sa cada soarele din cer.

| AdeeAdelinnD explică:

Da,vreau sa fac si acasa dimineata si seara cate 60flotari, 120genoflexiuni si tractiuni 30-40, in afara de sală

| Cosmin86 a răspuns (pentru AdeeAdelinnD):

Nu asa se fac muschii, fa 60 de flotari dimineata si seara si o sa ramai un FIRAV.

Muschii se dezvolta in zilele de pauza. Dupa un antrenament DUR ( cu greutati mari si repetari PUTINE ), dupa care ai 3 zile febra, urmeaza o perioada de odihna.

Perioada in care mananci 4-5 mese pe zi, PROTEINE si carbohidrati la fiecare masa ( nu ciorbe si mancaruri gatite ).

Tu facand flotari si tractiuni zilnic, efectiv NU LASI MUSCHII SA CREASCA, le distrugi recuperarea.

www.culturism.ro -> invata sa te antrenezi, ai o gramada de articole despre antrenament si alimentatie.

| AdeeAdelinnD explică:

Multumesc frumos Cosmin, mi-ai fost de mare ajutor, am citit si articolu care l-ai postat si sunt niste sfaturi bune acolo