| Zbeng96 a întrebat:

Salut am 17 ani si am o haltera acasa de 50 de kg daca fac exerctii cu ea am sanse sa cresc in masa musculara si mai iau si proteine si mai fac si flotari si abdomene...Cel mai bun raspuns

Răspuns Câştigător
| cristi1505 a răspuns:

Da jos din kg pana ajungi la o greutate optima care iti permite 10-12 repetari pe serie.Asa faci daca vrei masa musculara.Si la piept la fel dar sa maresti la fiecare antrenament greutate pana ajungi la 50 kg.La piept e ok sa faci si cu 100 dar idea de baza este sa faci 10-12 repetari.

6 răspunsuri:
| Adrianetc a răspuns:

Daca haltera are discuri reglabile atunci e perfect, normal ca poti creste in masa musculara cu un antrenament potrivit si o alimentatie buna.

| cristi1505 a răspuns:

Normal ca ai sanse sa cresti! Trebuie sa faci repetari mici pe serie(10-12 repetari) dar corecte! Mai bine ar fi daca ar avea discuri reglabile! Daca nu este reglabila si tu nu poti sa ridici 50 de kg dar te fortezi implicand in miscare de flexie si coloana te vei accidenta!

| Zbeng96 explică (pentru cristi1505):

Normal la biceps nu pot cu 50 dar nici la pipet nu prea pot dar mai dau jos din kg

| cristi1505 a răspuns (pentru Zbeng96):

Da jos din kg pana ajungi la o greutate optima care iti permite 10-12 repetari pe serie.Asa faci daca vrei masa musculara.Si la piept la fel dar sa maresti la fiecare antrenament greutate pana ajungi la 50 kg.La piept e ok sa faci si cu 100 dar idea de baza este sa faci 10-12 repetari.

| hibrid112 a răspuns:

In mare e ok de preferinta sa fie reglabila nu toate grupele le poti face cu 50 daca esti incepator! Bafta

| IuliiMarie a răspuns:

Da,dar ai grija, poate ai vazut la televizor pe''micul hercule'', merge sa faci cate 4, 5 ridicari de haltere dar nu mai mult fiindca nu este indicat!

| robisuper a răspuns:

Normal ca da mai ales ca ai si 17 ani si daca vrei sa ai si un abdomen frumos sa dea bine la fete du-te si tu si alearga mult afara nu conteaza cat numai sa alergi mult in fiecare zi si sa nu manancimancare de fast-food acele mancaruri ingrasa si cel mai important lucru sa nu te apuci de fumat!