| Dănutzs a întrebat:

Am 2 probleme: 1 e ca vreau sa cresc in inaltime mult si 2 vreau sa pun ceva pe mine (muschi) si nu stiu ce sa fac. unii spun ca daca ma iau de sala nu mai cresc. spuneti-mi ce tip de exercitii imi recomandati, asa incat sa cresc si in inatime si in masa musculara, si ce tip de proteine sunt potrivite pentru cele spuse...
Pe zi o ora de exercitii sunt de ajuns? Cu cat mai multe detalii cu atat mai bine. Thx...dau funda +vot happy

Răspuns Câştigător
| Toni96 a răspuns:

"daca tragi de fiare nu mai cresti"....este partial adevarat. Depinde ce varsta ai. La orice varsta poti merge la sala, dar daca ai sub 17 ani sunt recomandate exercitii cu greutati usoare. Fiarele grele sunt pentru a dezvolta masa musculara si cele mai usoare pentru a o consoloda. Daca vrei sa cresti in inaltime este recomandat inotul, baschetul, iar pentru a creste si in inaltime si a dezvolta masa musculara in acelasi timp tractiuni la bara. Trebuie sa ai si o alimentatie ingrijita, bogata in vitamine, calciu si proteine. Eu am 16 ani si am deja 35cm in brat.

8 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa faci muschi...
Pai mergi la sala dar nu ridica gantere desupra capului ca asta imipedica cresterea in inaltime si faci mushi si printr-o forta mai mica despusa zilnic.
Cred ca o jumatate de ora in fiecare zi este de ajuns.
Si in inaltime de obicei baietii cresc pe la 18 ani.
Calciu pentru intarirea oaselor(Ca de la Ala Zinc) asta cred ca este cel mai bun.

| marian23213234 a răspuns:

Poti sa iti iei niste gantere pentru acasa sa faci niste exerciti cu ele abdomene flotari si incet te dezvolti.

| Mariucaaa a răspuns:

Ai putea sa te apuci de basket ca sa cresti... si nu prea cred ca ramai mic daca faci exercitii la sala thinking

| FunKySmiLe4u a răspuns:

Buna! Flotari; Sarituri; Tractiuni; Alergare; Haltere; Fotbal; Baschet; Tenis; Volei;. http://www.askmen.ro/......1025.html; http://www.topsanatate.ro/......4693.html; http://www.youtube.com/......p?/results etc.Noroc!

| MicutzulIngerasz a răspuns:

Hei 1 sport orice. tear ajuta foarte mult incearca si o sa vezi ..am 13 ani si am 1, 76m si sunt la fotbal...de 1 am

| CristiPereche a răspuns:

Buna. Sunt Cristi in urma cu o luna jumatate am comandat un program de crestere in inaltime de pe www.inaltime.com. Incredibil dar eu am reusit sa cresc aproape 5 cm in inaltime urmand toate instructiunile din el. Precizez ca implinesc peste o luna 18 ani si ca de la 13 ani nu mai crescusem aproape deloc in inaltime. Eu nu vreau sa se considere reclama. dar am lasat acest comentariu cu cu speranta sa te ajut si ca cei care intampina aceasta problema il vor vedea, si sa speram nu vor mai trebui sa se zbata atat pentru a creste cativa cm in inaltime. Multa fericire va doresc

| Dănutzs explică (pentru CristiPereche):

Multumesc pentru site-ul atasat! M-am uitat pe el, dar nu sunt 100% convins ca va functiona...Da-mi te rog add la id: danutz_stelistu_07 sa te intreb cate ceva legat de asta, ce tip de exercitii presupune, sa ma conving big grin Thx.happy

| Zom a răspuns (pentru CristiPereche):

Buna. Imi poti spune te rog cam ce fel de exercitii sunt in cartea aceea? As vrea sa stiu pentru ca si eu mi-am comandat o carte de pe net si vreau sa ma apuc sa fac exercitiile din ea si vreau sa vad daca sunt cam aceleasi pentru ca nu as vrea sa fac degeaba exercitii si sa nu cresc deloc. In cartea pe care o am eu sunt exercitii de yoga, pilates si alte intinderi pentru marirea spatiului dintre vertebre si lovituri pentru lungirea picioarelor. Multumesc anticipat.