| AnnAnonymous a întrebat:

am 20 de ani cam 1.70 cm, si 80 de kg. intrebarea mea este daca ma apuc de sala la varsta aceasta, am sanse sa pun pe mine ceva muschi si sa imi formez corpul? mentionez ca stau foarte foarte foarte prost cu forta. n-am forta deloc. deci is varza. voi ce parere aveti? nu pot ridica nimic ca sunt epuizat. vreau sa ma apuc de sala sa am forta mai mare. vreau niste sfaturi, pareri. daca bag proteine se pune mai repede?

12 răspunsuri:
| JohnnyBi a răspuns:

Cat timp corpul tau produce testosteron la un nivel debordant ai cele mai mari sanse sa cresti precum cozonacul la cuptor (16-26 de ani in principiu). nivelul testosteronului se mentine mare pana pe la 37-40 de ani, dupa varsta asta incepe sa scada si incep probleme la cresterea masei sau mentinerea ei. cat despre forta cand m-am apucat si eu la 17 ani faceam bara goala, cele mai mici gantere, 2 discuri la helcometru...toti incepem de jos.de atunci pana acum la piept am crescut greutatea de 4 ori (faceam 20 kg, acum fac 80), spate si brate de 3 ori si tot asa... trebuie mult efort, alimentatie batuta in cuie si ambitie

| AnnAnonymous explică (pentru JohnnyBi):

Alimentatie inca e o problema la mine. straight face nu mananc de loc sanatos. sau nu mie pofta de mancare..stau doar pe net toata ziua si uit de mancare.

| JohnnyBi a răspuns (pentru AnnAnonymous):

Pai fara alimentatie nu faci nimic. aia e 90% din sportul asta ce vrei sa il urmezi. nu poti merge cu masina fara combustibil decat daca impingi de ea. corpul tau fara alimentatie e ca o masina fara combustibil

| Nickname1890 a răspuns:

Niciodata nu este prea tarziu sa te apuci de sport. Da bineinteles, vorbeste cu un antrenor care sa te indrume. Un program de antrenament bun si un plan alimentar ok vei vedea rezultate, bineinteles in timp.

Pentru inceput nu ai nevoie sa iei spuplimente cu proteine, incearca sa-ti iei necesarul proteic din alimentatie. Dupa cateva luni de sala poti sa incepi sa iei si un concentrat proteic.

| RAY a răspuns:

In primul rand sa mergi la un medic la cardiolog e foarte important sa stii daca nu ai nimic cu inima, inima e un muschi desi trebuie avut grija de ea, apoi incerca niste flotari, multe proteine

| neutrino a răspuns:

Daca vrei, poti! Mergi la sala, dar la inceput fara proteine, vezi cum raspunde organismul. Recomandat este, ca la inceput, sa mergi la un medic si sa-i ceri sfatul.

| Cosmin86 a răspuns:

1. ce alimentatie ai? ( e cea mai importanta la asta ).

2. vrei forta, masa musculara sau ambele? ca antrenamentele sunt foarte diferite

| cristimihailov a răspuns:

Salut,

Inainte de toate, inainte sa te apuci de sala, du-te si fa un consult general medical.

Este posibil sa ai alte probleme medicale: inima, ficat, plamani, etc.

Dupa aceea du-te la o sala, cauta un antrenor si pe scurt vezi ce se poate face.

Ma gandesc sa o faci sub supravegherea unora care stiu despre ce este vorba in loc sa te chinui cu tot felul de solutii venite de pe net.

| AnnAnonymous explică (pentru cristimihailov):

Deci, cand ridic ceva pur si simplu rosesc tot. si transpir. n-am mai vazut baieti la 20 de ani chiar asa slabi. vreau FORTA!

| AnnAnonymous explică (pentru cristimihailov):

Am mai fost la sala.dar am stat doar 4 zile, bine am mers pe gratis avand niste cunostinte, n-am pierdut nimic laughing m-am lasat din cauza ca, dupa 4 zile eram praf. febra musculara, de abia ma miscam. muschii dupa ce ieseam de la sala mi simteam tari... simteam ca is mai greu parca.

| cristimihailov a răspuns (pentru AnnAnonymous):

Nu este normal acest lucru. De aceea te sfatuiam sa incerci la doctor.
Tu vrei forta, dar lasa si organismul sa traiasca.
Chiar si mancatul nesanatos poate avea consecinte neplacute: gen depuneri de grasimi, afectarea ficatului, etc.

Conditia fizica e ok sa ti-o imbunatatesti. Dar fa-o corect... ma gandesc eu.

| Florian000 a răspuns:

Ai cumva pe cineva cu numele Camper pe skipe?