| UnAltAnonimCelebru a întrebat:

Salut. Am 65 de kg și 164 înălțime. Vreau sa merg la sală sa cresc masa musculară. Ce recomandări aveți? E prima data când nerg la sală ☺️

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Depide ce varsta ai, daca ai mai mult de 18 ani atunci fa sala, daca ai sub atunci nu este recomandat, numai intru in detalii aiurea, este bine sa faci sala cand iesi din adolescenta nu inainte, din mai multe puncte de vedere, unul ar fi ca poti face sala cand esti deplin dezvoltat articular si structural
Ca o sa vina unii care fac sala ca asa se cred ei cool la ei in sat, si vor zice ca arnold si altii fac de la 14 ani asta e altceva, nu toti avem structura campionilor mondiali la culturism!
Multi facand de tineri printre care si eu am ajuns sa avem oarece probleme articulare mai tarziu...dar eu faceam cu greutati mari si antrenament intens, tu nu fa ca mine
Mi-am revenit dar am investit mult!
recomand de inceput sa iti iei un instructor personal ca sa inveti sa executi corect exercitiie si sa ai un program de antrenament adecvat
Dupa un timp poti face singur!
Daca lucrezi incorect cu greutati medii sau mari te poti accidenta usor si se va pune capat acestui sport in acel moment
Succes

| SkandallKamataru a răspuns:

Cauta pe Youtube ce este hipertrofia, ce exercitii sa faci si ce sa mananci.
Si nu te lua dupa Simpatic, astia care spun sa nu faci sala sunt dobitoci fara nici o baza, pareri proprii, nesustinute de nici un studiu stiintific, ai grija ca majoritatea care-ti raspund sunt dobitoci la fel ca el laughing
Urmeaza-i sfatul lui Dinero.

| Ilovedinero a răspuns:

-Mese bogate in proteina( daca e nevoie completezi cu suplimente) vitamine( calciu, magneziu) pentru oase.
-Exercitii simple, de baza, nu faci toate aparatele, primele saptamani trebuie sa inveti 2-3 aparate.Incearca sa faci exercitiile cat mai corect, pe mine ma ajuta oglinda.
- fara asteptari de pe o zi pe alta.Cum nu ai pus masa musculara pana acum, nici de acum nu o sa o pui mai usor
-intareste-ti disciplina
-daca murdaresti, strangi/stergi
-intri in vestiar:saluti
Pleci acasa: saluti
-incalzire 5 min cardio, incalzesti fiecare muschi si ligament.La sfarsit streching.Astea sunt cele mai importante in antrenament, daca nu le faci, o sa ai urmari nasoale
-la fiecare exercitiu nou primul set se face cu greutati mici