| doiaruxxx a întrebat:

Am bagat primul meu bilet la pariuri si am castigat vreau sa stiu daca se opreste TVA si daca pot sa scot la alta casa de pariuri sau numai la aia...
P.S. Am bagat 4lei si am castigat 60 lei

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se opreste TVA.
Premiul se poate ridica doar de la o unitate a casei de pariuri la care ai pariat.

| doiaruxxx explică (pentru Ioandelasal):

Si cate zile este valabil biletu

| Ioandelasal a răspuns (pentru doiaruxxx):

Depinde de regulamentul casei de pariuri, poate fi de 30-90 de zile, uita-te pe regulamentul casei.

| AFR81 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Impozit se opreste cu siguranta. Cand ati castigat ultimul bilet? Asta bineinteles daca jucati. Va spun eu cu siguranta ca, pe langa acea suma care se opreste la miza (ex: joc 1 leu, pe bilet cota nu se inmulteste cu 1 leu, ci cu 9.5), cei de la agentie mai opresc si 1% la castig. Legat de intrebare, poti sa scoti la alta casa de pariuri daca biletul a fost jucat la publicbet sau superbet si stanleybet in unele cazuri. Biletul il poti scoate, intr-adevar si dupa 60 de zile. Depinde de regulament.

| gamesFENOMENUL21games a răspuns:

TVA-ul se opreste, este de 16% in cazul tuturor castigurilor, inainte nu se oprea TVA doar la o suma anume, dar acum se opreste la toate!
In primul rand trebuie sa ai 18 ani ca sa ridici banii.
In al doilea rand castigul se poate ridica doar de la casa de pariuri la care ai pariat.
In al treilea rand biletul e valid 30 de zile dupa terminarea ultimului meci, adica daca meciul s-a terminat azi poti sa-ti ridici castigul peste o zi sau peste 30 de zile!
In al 4-a rand iti trebuie un act de identitate ( buletinul de obicei)

| AFR81 a răspuns (pentru gamesFENOMENUL21games):

Gresesti. De cand cu noua lege, se opreste 1% din orice castig. Inainte se oprea 25% la castigurile ce depaseau 600 de lei (ex: luai 1000 de lei, iti dadeau 600 in mana si iti faceau 25% din restul de 400, deci primeai 900 de lei). Niciodata nu a fost 16%. Castigul se poate ridica si de la alte sedii la unele agentii. La publicbet sunt sigur ca da, la alte agentii am unele dubii. Termenul de validitate al biletului, ca sa zic asa, variaza de la o agentie la alta. Un act de identitate nu mai este necesar de cand cu noua lege. Nu-l mai cere nimeni prin agentii. Chiar daca o face, este irelevant. Si inainte era cam la fel.

| Ioandelasal a răspuns (pentru AFR81):

Am impresia ca nu cunosti legea, respectiv OUG 77/2009 ce reglementeaza jocurile de noroc, cu md. si compl. ulterioare, inclusiv cele din acest an si ai auzit ceva de Codul fical, care reglementeaza impozitarea.
Conform acesteia, citez:
"  ART.7.(1) Prin participant la jocul de noroc se înţelege orice persoană fizică majoră, cu vârsta de cel puţin 18 ani împliniţi, care doreşte şi are dreptul legal să participe la jocuri de noroc autorizate în condiţiile prezentei ordonanţe de urgenţă şi a reglementărilor specifice. Participarea la joc presupune acceptarea necondiţionată a regulamentului respectivului joc de noroc.
  (2) Se interzice participarea la jocuri de noroc tradiţionale a persoanelor care nu deţin asupra lor acte de identitate valabile.
  (3) Accesul minorilor în locaţiile specializate pentru desfăşurarea jocurilor de noroc, precum şi participarea acestora la orice tip de joc de noroc sunt interzise."
Conform Codului fiscal impozitul pe veniturile din jocurile de noroc este stabilit pe 3 transe valorice, fiind de 1% pentru prima transa, de 16% pentru a doua transa si de 25% pentru a treia.
Mai fac 2 precizari:
-Utilizatorul nu a intrebat de impozit pe venit ci de TVA si i-am raspuns la ce a intrebat.
-Venitul de pana la 600 lei nu se impoziteaza.
-Nu mie trebuie sa-mi raspunzi ci la utilizator.