| Ga_Stefan_1985 a întrebat:

Am inceput sa fac budybildng de vreo 5 luni, asta vara lucram zilnic cate o grupa de muschi, acum ma duc de 3 ori pe saptamana. E normal sa fac febra des? mi se intampla aproape dupa fiecare antrenament. Ce ar trebi sa fac? sa mai scad din greutati si sa cresc numarul de exercitii?

8 răspunsuri:
| CaDet10000 a răspuns:

Cate o grupa de muschi? e clar doar daca una pe zi e normal daca faceai in fiecare zi cate un pic era altceva. Daca de 5 luni incerci? febra e normala.Este diferit de a face si a incerca. Exerseaza ma des si nu vei avea febra si se mai stie ca febra trece prin,, febra,, practic

| BogdanC a răspuns:

Nu stiu ce sa zic,

1. Sa fii sigur ca faci incalzira corect, in jur de 5 minute inainte sa incepi exercitiile, altcumva obosesti rapid, ti se blocheaza muschiul mai devreme decat planuiesti si te alegi si cu o febra musculara de toata frumusetea.

2. Fa cu cat faci de obicei, nici prea mult nici prea putin, de obicei toate exercitiile se fac cu 10; 15; 20 repetari (la exercitile unde folosesti o singura mana, 10 repetari pentru fiecare mana), daca nu reusesti sa faci atata scade din greutati.

3. Incearca totodata sa faci treptat, de ex: eu, la picioare la presa de 45 de grade eu incep cu 40, continui cu 50, apoi 60 si ultima cu 65. Daca pui mult din prima, faci febra garantat! Nu te ingrijora de febra, ca e bine si inseamna ca muschiul respectiv a lucrat. Si nu uita. fa exercitile pentru tine, nu pentru cei din jur, ca sa te dai mare, sunt multi care fac asa, si nu e deloc bine. Sper ca ti-am fost de ajutor.

| MassEffect a răspuns (pentru BogdanC):

Ba esti cumva Chisu? Daca da nu ai invatat nimic.Sall asculta febra musculara este un semn bun inseamna ca ai lucrat muschi bine si ei o sa creasca foarte mult. Daca vrei sa nu ai febra bea mult apa eu beau 2 litri la fiecare antrenament.

| BogdanC a răspuns (pentru MassEffect):

Si eu ce am zis? ^^ Invata sa citesti laughing

| MassEffect a răspuns (pentru BogdanC):

Sigur acum ce ii zicelaughing)))))))))

| Ga_Stefan_1985 explică:

Multimesc de păreri, apa beau in jur de 3-4 l la un antrenament de 2 ore, pb ar trebui sa scad din greutati adevaru ca am urcat mult in ultimele dowa luni

| MassEffect a răspuns (pentru Ga_Stefan_1985):

Eu unul nu as scadea greutatile cu cat sunt greutatile mai mari cu atat muschi sunt mai solicitati si cresc mai mult.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Ga_Stefan_1985):

Bei prea multa apa, nu e bine nici atat, bea 3-4 litri pe o zi, nu pe un antrenamnet.

Si ia niste suplimente pentru refacere, glutamina e cel mai important, la mine nici nu se pune problema sa fac sala fara glutamina.