| Rauuul a întrebat:

Salut.Am mai pus intrebari pentru TPU de genu"ce muschi se dezvolta daca dai cu pumnii si picioarele la sacul de box si sari coarda in fiecare zi". Unii mi-au raspuns ca biceps,triceps,abdomen,alti ca umeri, picioare, antebrat.Pana la urma ce muschi se dezvolta?

Răspuns Câştigător
| PTMLucian a răspuns:

Cel mai bine t-i se dezvolta antebratul, biceps, triceps, trapez, deltoizi.

1 răspuns:
| Cosmin86 a răspuns:

Depinde cum dai cu pumnii, directa, croseu, upercut. Si cu picioarele la fel, ca sunt N moduri de a lovi.
Cateva exemple :
Directa ( cea mai folosita lovitura ) : piept, umar ( parte frontala ), triceps,
antebrat
Croseu : piept, biceps, umar, antebrat
Upercut : umar, biceps, antebrat

In principiu orice miscare de impins lucreaza piept si orice miscare in care tragi spre tine ( spre piept sau abdomen ) lucreaza spatele ( ex. cand lovesti cu cotul in spate ai nevoie de muschi pe spate ).
La picioare, biceps femural cand lovesti cu calcaiul si coapse cand lovesti normal.