| forevar11 a întrebat:

Am niste probe sportive in aproximativ o luna si trebuie sa fac minim 2 tractiuni, dar nu pot face nici una. Mentionez ca am 14 ani si pot face maxim 10 flotari..Niste idei sa reusesc sa reusesc sa fac macar 2 tractiuni corecte?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

1. flotarile nu au treaba cu tractiunile.

La tractiuni participa: spate (70%) + biceps (20%) + deltoid posterior(10%), fata de piept+triceps+deltoid anterior la flotari.

2. Fa un antrenament de spate (tractiuni asistate, la aparat sau te ajuta cineva, RAMAT si niste indreptari ) + biceps ( flexii cu bara, flexii ciocan). Apoi o zi pauza si o zi fortezi tractiuni sau faci negative (te arunci sus si cobori LENT, gen in 10-15 secunde sa cobori). Apoi inca o zi pauza si reiei. Intr-o luna o sa faci lejer peste 5, asa am facut eu la o greutate de aprox 85 kg, acum 10 ani happy

| forevar11 explică (pentru Cosmin86):

Mersi de raspuns, da jur ca iti dau funda daca traduci si pe limba mea laughing

| forevar11 explică (pentru Cosmin86):

Tradu te rog putin pe limba mea si niste exemple daca poti laughing

| Cosmin86 a răspuns (pentru forevar11):

1. Nu raspund pentru funda, doar copiii mici fac asa ceva
2. Ai pe Youtube... poti cauta. Uite spre exemplu:

Ramat:
https://www.youtube.com/watch?v=1UXkqJsCk0A

Gasesti fiecare exercitiu pe Youtube, detaliat.