| cucaracia a întrebat:

pentru a intra la un liceu militar ce probe sportive trebuie sa dai? Am auzit ca trebuie sa faci 100 flotari... ii drept?

Răspuns Câştigător
| Silvia a răspuns:

Ii stramb? Da` tu cate vrei sa faci, 5?
Probele sportive constau in parcurgerea unui traseu-utilitar, aplicatii(asta inseamna sarituri de pe loc, aruncare cu mingi la poarta, flotari, barna, capra, traversarea uni obstacol, sarituri pe numere, taras, slalom cu mingi medicinale in mana, si sprint 25 m) dupa care un 1km alergare de rezistenta si daca esti fata ai nevoie de medie mare gen 9. 50 sau peste...
Daca esti baiat :trebuie sa dai proba psihologica dupa care proba fizica si un interviu, dupa aceea un test la mate si romana la care trebuie sa iei peste 7 sau 7.NU conteaza nici greutatea nici inaltimea deoarece ar fi discriminare.

34 răspunsuri:
| cucaracia explică:

Is baiat si is din jud Suceava... si chiar asa mare medie iti trebuie ca sa intri? confused Cred ca un astfel de traseu il parcurg cu usurinta, da' sa am media mai mare de 9, 80 e imposibil... eu am in jur de 8. 80.

| cucaracia explică:

Inca ceva... daca vederea mai slaba si porti ochelari nu conteaza, nu? Sau conteaza si asta confused

| cucaracia explică:

Intrebarea asta ii expirata de cand!

| cucaracia explică:

Pai eu am trecut proba medicala si trebuie sa-mi fac dosaru... si eu am 170 cm si 57 kghee hee. Si flotari pot face 30 corecte poate si mai mult daca is in forma, am vazut traseul video si nu mi se pare asa greu. Sper sa-l iau. Noroc si tie cu flotarile. :d

| cucaracia explică:

Am trecut toate probele, testele le-am luat cu 10 - mate si 9 - rom si am cazut la medie cu o diferenta de 0. 12. Sunt al 17-lea care am cazut crying

| AurelVoicu a răspuns (pentru cucaracia):

Cucaracia da-mi si mie id tau sa te intreb ceva plzzz

| demonel a răspuns:

E bine, eu nu am putut intra ca m-am accidentat la mana si nu am putut da probe, insa probele de la liceul militar sunt la fel ca cele de la sportiv.

| ghitza a răspuns:

Dar depinde si la ce liceu mergi...
De exemplu la liceul militar Stefan cel Mare de la Campulung profa sportiva consta in :

-trebuie sa parcurgi 1000m in max 4 minute
-un traseu utilitar aplicativ(acesta consta in:
saritura de pe loc, aruncare cu mingi la poarta, traciuni(5 la baieti si flotari la fete; nu stiu exact cate), sarituri pe numere, barna, capra, taras 1-2m, salom cu mingi medicinale in maini si la sfarsit 25m sprint)acest traseu ai de il terminat in 1:30min.

Proba psihologica, proba fizica si apoi un test la mate si unul la romana.Media cu care poti intra este 9:80 la baieti si 9:90 la fete
Si de flotari eu nu am auzit ca te pun sa faci atatea(asta nu ar fi corect ca dupa ce ai alergat 1000m, ai facut testul psihologic, la mate si rom, si traseul utilitar aplicativ esti frant de oboseala, si inca 100 flotari... abia daca mai poti face 5-10 de unde 100)

| ghitza a răspuns:

Pai doi elevi de la mine din scoala(care au fost) au mers la Stefan cel Mare mi-au spus tot ce ti-am spus eu...

Dar se intra acum cu media de pe clasele 5-8 care conteaza 50%, iar testul pisa cu tezele la romana, mate, geogra inca 50%
...deci daca ai media generala peste 9. 80 poti intra, dar trebuie sa dai si restul probelor

Era sa uit...profilul este mate-info(nu e unul usor)

| ghitza a răspuns:

Da tu stii ca semanam?
Si eu port ochelari, nu stiu inca... dar luna asta o sa iti spun sigur ca vine fostul coleg de la liceu in weekend si o sa il intreb.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate nu chiar 100 de flotari, dar trebuie sa faci destul de multe si sa alergi mult, sa fi cat si cat de atlet ( sa nu fi batoza ), si alte exercitii fizice din astea.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, fetele fac 8, baietii fac 5 tractiuni.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Auzi ca 100. rolling on the floor) Sunt numai 10 pentru baieti parca si 8 pentru fete happy, dar daca mergi la recrutari informati.I ti da acolo o fisa ca probele. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu-i adevarat, acolo se intra cu medie peste 9 si la fete si la baieti.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, raspunsul este drept.Doar daca esti femeie nu trebuie atatea. Dar altii sunt ''femei'' sa nu ii iei in seama vor doar sa te sperie! Urmeaza-ti gandul.Si eu vreau sa intru intr-un liceu militar de vanatori de munte.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu fetele trebuie sa faca 10 (minim 5) iar baietii 10 tractiuni

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, si eu ma duc p 17 la probe si tot la campulung, trebuie sa faci 5 tractiuni, colegul meu, si el a dat probele, a facut pe prima si a patra buna, in 3:50 a facut alergarea de rezistenta, si a trecut. Mie mi-e putin teama ca la capitolul flotari, stau mai prost.Am 170 cm si 56 de kg si ma descurc cam greu la flotari.Eu trebuie sa fac 8 dintre care 2 sa fie bune, iar la voi, baietii, o tractiune din 5 sa fie buna.Mult succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In filme da in realitat nu scuze ca te dezamagesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai, la baieti mi se pare ca trebuie sa faca 10 tractiuni iar fetele 8 flotari. Deci nu te ambala ca nu-ti da 100 de flotarilaughing

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daa

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu, baietii nu au de facut flotari, doar fetele mie mi s-a parut un traseu destul de usor. Oricum. trebuie sa fii prea bun sa intri in liceul militar, mai ales sa stii foarte bine MATEMATICA. Acolo am picat eu, dar te sfatuiesc sa mergi acolo. Si va sfatuiesc pe toti care ati dori, ca e destul de greu in liceu. Trebuie sa fii foarte bun.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru ca sa intri in astfel de liceu...sa lucrezi in minister, trebuie sa fi sanatos tun daca ai ochelari imi pare rau pentru tine adevarul este ca depinde ce masura au ochelarii sau dioptrii cum se numeschee hee

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Atunci cand dai proba e nevoie sa faci 10 flotari(pentru baieti valabil)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu...fetele fac 8 flotari iar baietii 5 tractiuni

| oldi14 a răspuns:

Trebe sa faci 5 tractiuni, flotarile sunt la fete si sunt 8... eu am intrat la militar la Alba-iulia cu 8.04 asa ca ai sanse...