| peterkeigher12 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu ingrasarea. Am 17 ani si de cand ma stiu nu am trecut de 50 de Kg, unde sunt momentan.

Vreau sa ma apuc serios de un regim de ingrasare si voiam sa intreb daca pot lua un fel de proteine (sau creatina) fara sa fac orice fel de sport? Sau trebuie sa incerc sa ma ingras fara niciun fel de ajutor? Sunt destul de activ in fiecare zi.

7 răspunsuri:
| ruddy a răspuns:

Intai trebuie sa stii ce fac acele lucruri. Proteina in sine nu te ingrasa, ajuta la recuperare, cresterea musculaturii. Poti avea 50 de kg cu muschi sau fara. Ar trebui sa iti cresti numarul calorii sa poti lua in greutate - preferabil intr-un mod sanatos. Mananca alimente bogate caloric - linte, nuci, paste fainoase. Nu-ti recomand sa bagi in tine junk food pentru a te ingrasa.
Daca vrei sa cresti si in kg, dar si sa iti definesti muschi. atunci da trebuie sa iti asiguri si aportul caloric, si 1, 6- 2 g de poteina pe kg.

| AnastasiaK a răspuns (pentru ruddy):

1. Nu-mi dau seama ce intelegi tu prin bogat in calorii de pui lintea pe primul loc.

2. "Daca vrei sa cresti si in kg, dar si sa iti definesti muschi. atunci da trebuie sa iti asiguri si aportul caloric, si 1, 6- 2 g de poteina pe kg."

Cred ca ai uitat o parte...ca pentru muschi TREBUIE sa faca si antrenament. De asemenea, nu prea exista sa iti DEFINESTI muschii cand esti in surplus caloric (fara steroizi).

| siriusblack98 a răspuns (pentru AnastasiaK):

Fii rea, fii rea, corecteaza-i. Rrrrrrr laughing

| AnastasiaK a răspuns (pentru siriusblack98):

N-am de ce sa fiu rea ca-s fericită, s-a dat drumul la sporturi de contact si in Romania big grin Ma rog, on the other hand, s-a anulat campionatul mondial de kickbox (f*ck corona), dar nu corectez din rautate oricum laughing

| ruddy a răspuns (pentru AnastasiaK):

De ce pun lintea pe primul loc, pai ii simplu, pe langa ca este delicioasa la gust, lintea rosie la 100 g ai 365 calorii, din care 27 proteina, 60 carbo, 15 fibra. Gatesti 200 grame de linte, cu 200 g piept de pui, ai deja la o masa peste 900 calorii, 90 grame proteina. Pentru o digiestie buna ai nevoie de un minim 30 g fibra pe zi.
Si da te poti definii cand esti in surpus caloric, daca esti la inceput de sala, sau vi dupa o pauza indelungata.

| AnastasiaK a răspuns (pentru ruddy):

Aaa, deci e specific la tine sa vii cu infomatii partiale laughing Ce ai facut tu cu lintea e ca si cand spuneai "mananca unt ca e sanatos" si dupa ce te corecta cineva..."aa, pai da, untul de arahide". Sau un exemplu si mai dragut: "mananca fructe ca au multe grasimi" -> "pai avocad, e simplu".

Apoi, cu definirea...ai cam incurcat informartiile. Faza ca poti pune muschi si pierde grasime in acelasi timp ca incepator sau dupa o perioada lunga de pauza era valabila pentru deficit caloric, nu pentru surplus. In surplus, mai ales ca incepator, e greu sa faci un bulk suficient de clean ca sa nu adaugi multa grasime...sa si dai jos nu se pune problema. Sau poate avem definitii diferite pentru definire, nu stiu. La mine definire inseamna sa pierzi grasime cu cat mai putina (sau deloc) masa musculara, la tine ce inseamna?

| LILILLIIlIlIPIlLsiahayGu4d837hsuxh1lUbILHIBLlBiHIi a răspuns:

Intotdeauna e bine sa ceri ajutorul unui medic, el stie cel mai bine.