| pocandpoc a întrebat:

Un regim eficient. Vreau sa ma apuc de sala.Si ce proteine si creatina imi recomandati?

5 răspunsuri:
| OnuOnulică a răspuns:

Http://www.megaproteine.ro/D-Proteine/?gclid=CJLqoJbcy7oCFcGd3godP20AzA
Iar daca vrei un regim
Este usor!
In primul rand eviti ciocolata, suc, paine, paste fainoase, carbohidrati, prajeli...etc Incearca sa mananci ceva usor.Iti voi face eu un program pentru o zi! Mic dejun: 1 felie de pane neagra prajita cu o felie de sunca presata si o cana de lapte 0, 1% grasime. La pranz: Piept de pui la gratar cu o ceapa sau un ardei. Gustare:un fruct(fara pepene, fructele bogate in zahar), de preferinta ananas, mar. Seara un iaurt de 0, 1% grasime si 1 lingura de cereale musli.Cam asta ar fi si foarte important mesele trebuie luate NEAPARAT la ore fixe! Daca te vei tine de acest regim in aproximativ 1 saptamana vei vedea rezultate vizibile!

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Nu iti trebuie creatina, nu iti trebuie proteine, alea sunt pentru cei care au ajuns la un nivel foarte mare si incearca sa isi atinga ceea ce ei numesc "perfectiune" gen Ronnie Coleman sau clasicul Arnold.
Trebuie sa manci sanatos, aicea na... salate, ceorba si un regim normal numai ca fara kfc sau altele :D, trebuie sa manci si carne, dar incearca sa o pregatesti cat mai putin, pieptul de pui e ok. Cand vei merge la sala sigur gasesti pe cineva sa iti dea un program de incepatori care il vei face vreo 2-3 saptamani dupa care pun pariu ca te vei descurca si tu singur sa iti alegi ceea ce vrei tu sa faci, iti dau un site pe care poti gasi multe : http://www.culturism.ro/ important e sa cauti :P

| Cosmin86 a răspuns (pentru MineIsLikeABridge):

Serios? cu salate si ciorba pui muchi? apuca-te de sah.

"trebuie sa manci si carne", vrei sa spui trebuie sa mananci IN PRIMUL RAND carne ( carnea are PROTEINE si CREATINA )

| MineIsLikeABridge a răspuns (pentru Cosmin86):

Ba, ala cel mai probabil va merge si va ridica cam 30kg la piept, daca ii spui sa se imbuibe cu carne de la inceput cand nici nu stie ce vrea o sa puna mai multa sunca decat muschi. Si nici nu o precizat cate kg are, poate e obez sau supraponderal, mai intai sa faca treaba de incepatori, ca dupa isi da seama si el singur ce trebuie sa faca. Ca asa putea sa se uite la programul lui coleman sau arnold si de incerca sa le faca isi rupea ceva prin el, lasa-l sa o ia usor.
Asta ii parerea mea, acuma normal ca tu zici bine dar pentru cei care nu merg prima data intro sala unde vad niste chesti care pentru el sunt ceva de genu "ce dracu fac cu asta?"