| Biko123 a întrebat:

Am o intrebare in legatura cu proteinele.
Am 16 ani, 58-60kg, 1.73m. Am facut sala 4-5 luni dupa care am facut o pauza de 3 luni pe timp de vara. Vreau sa cumpar niste proteine dar nu stiu exact de care. Am citit ceva legat de un "gainer" care are multi carbohidrati. Vreau un sfat, ce sa cumpar, acest gainer sau niste proteine normale?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

La greutatea asta, clar gainer... cantaresti cat o gantera.

Treci la 4-5 mese consistente pe zi + un gainer.

8 răspunsuri:
| Loly a răspuns:

Eu te-as sfatui sa nu iei proteine.Lasa muschii sa se dezvolte natural, ca atunci cand te vei lasa de sala sa nu iti atarne asa zisii muschi pana la genunchi.

| Biko123 explică (pentru Loly):

Pai proteinele sunt si in mancaruri. La fel si cu cele sub forma de praf, tot din mancaruri sunt luate. M-am documentat mult pe tema asta si cam stiu cum sta treaba, ce spui tu acolo nu se intampla de la proteine, poate de la altceva. Eu doar vreau sa stiu ce sa aleg dintre un gainer sau proteina

| Cosmin86 a răspuns (pentru Loly):

Serios? Muschii atarna de la proteine?

Atunci ar trebui sa atarne LA TOATA LUMEA, ca proteinele se gasesc IN MANCARE ( carne, peste, branza, oua, migdale, nuci, fasole, mazare, linte, naut ).

Esti doar un COPIL MIC care isi da si el cu parerea, nu?

| Sportfreak a răspuns (pentru Loly):

Esti vai de capul tau, vorbeste doar cand esti informat, muschii se dezvolta natural si cu proteine stai tu linistit, si in legatura cu atarnarea muschilor, asta se intampla cand te ingrasi happy
de exemplu bunica ta.

| Biko123 explică:

Deci imi poate raspunde cineva la intrebare?

| Biko123 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc de raspuns. Acesta ar fi bun? http://www.pronutrition.ro/pro-gainer/
Cam cand sa-l consum? inainte/dupa antrenament?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Biko123):

Dupa, clar.

Scopul proteinelor este refacerea fibrelor dupa antrenament, asa ce rost are sa iei inainte?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Biko123):

Apropo, nu mai lua produse romanesti. Sa te uiti la continut, sa vezi ca la capitolul "carbohidrati" are peste 50 % zahar...

Ia si tu de la ON ( optimum nutrition ) pe www.megaproteine.ro -> acolo sunt doar proteine de import.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Biko123):

La greutatea asta, clar gainer... cantaresti cat o gantera.

Treci la 4-5 mese consistente pe zi + un gainer.