| Al3x00100 a întrebat:

Salut! Am o nelămurire, și aș vrea să vă rog frumos, să mă ajuți ( vă rog frumos cu un răspuns direct, nu cu site -uri. Am căutat, și degeaba). Am înțeles că în volei exista: centru, secund, Ridicător, libero. Dar peste tot am auzit și de " fals". Și cât am incercat să caut, tot nu am găsit un răspuns, " Ce este acela un fals în volei". Așa că vă întreb pe voi. Cu alte cuvinte; să-mi reformulez întrebarea. Dacă ridicătorul " înalță" mingea; Falsul ce face?

Și am zis într-o paranteză - mai sus - că vă rog frumos să nu-mi răspundeți dând un site pentru că nu știu să mă orientez pe ele ( dacă înțelegeți ce vreau să zic din formularea mea)

Răspuns Câştigător
| carevaescu a răspuns:

Falsul încearcă sa deruteze defensiva echipei adverse prefăcându-se ca intenționează lovirea mingii

| Al3x00100 explică (pentru carevaescu):

Și acesta poate fii secund sau centru?

1 răspuns: