| Bwhay a întrebat:

Salut, am si eu cateva intrebari, pot lua gfx 8 si creatina in acelasi shaker? Gen 500ml apa si 5g creatina si proteina cata vreau…. si cum se iau cel mai bine suplimentele? Sunt la inceput si nu prea stiu…

Răspuns Câştigător
| RobertMoon a răspuns:

Gfx8 este un gainer de proastă calitate care conține extrem de mult zahăr, ceea ce este de evitat când vrei sa pui masă pe tine, dar și în general, riști să dai in diabet daca bei porcăria aia multe luni. Orientează-te spre alt gainer mai scump și de calitate gen Dymatize elite mass sau gainerele de la WEIDER.
Creatină poți pune în shake, nu este nicio problemă 3-5 g pe zi. Gainerul se bea de obicei între mese și seara înainte de culcare.

| Bwhay explică (pentru RobertMoon):

Multumesc pentru raspuns, o sa incerc sa imi cumpar alt gainer

| RobertMoon a răspuns (pentru Bwhay):

Cu plăcere. Când cumperi gainer uită-te întotdeauna la valori nutriționale > carbohidrați. Daca un gainer are de exemplu carbohidrați majoritari care provin din zaharuri nu este bun, cauți altul. Și să mai știi că unele gainere au deja creatină gen 3g pe porție, daca are deja creatina nu trebuie sa mai bagi de la tine extra în el.

| Bwhay explică (pentru RobertMoon):

Oricum nu mi ai comandat inca am decat creatina, am intreab inainte sa mi comand sa stiu mai multe lucruri, multumesc frumos!

13 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Ca incepator ar trebui sa te preocupe alimentatia, nu suplimentele.

Alimentatia conteaza 90%, suplimentele 10%.

| Bwhay explică (pentru Cosmin86):

Nu prea stiu asa multe despre alimentatie….

| Cosmin86 a răspuns (pentru Bwhay):

Pai atunci nu o sa pui muschi (sau o sa pui foarte putin) chiar daca faci sala 20 de ani (si bagi 20 de ani suplimente).

De-aia multi incepatori esueaza si ori se lasa de sala, ori ajung sa bage stero: ca nu pun accent pe ce e cel mai important.

Cate fripturi mananci pe zi?

| Bwhay explică (pentru Cosmin86):

Depinde daca sunt acasa sau nu

| Frank51 a răspuns:

Nu doar că poți, ci și este mai bine. Sfatul meu este să renunți la suplimente, mai ales dacă ai o alimentație bogată în proteine și fibre, cel puțin până când ajungi să ai ceva masă musculară.

| Bwhay explică (pentru Frank51):

Deci mi ai sugera sa bag cateva luni normal si dupa daca vreau?

| Frank51 a răspuns (pentru Bwhay):

Nu câteva luni, ci până când ajungi la saturație. Asta pentru unii durează 6 luni, pentru alții 6 ani. Pentru a știi exact trebuie ținut evidență amănunțită și exactă a greutății, masei musculare, rezistenței, forței, antrenamente, șamd.

| Bwhay explică (pentru Frank51):

Okey, multumesc

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E ok dar sa fii atent la gust. Proteinele au gust dulce si bun, astea restul de suplimente contin acid ascorbic, sorbat si alte chestii cu acid care dau gust artificial prea puternic

| Bwhay explică (pentru anonim_4396):

Okey, multumesc frumos de raspuns