| sergiu0706 a întrebat:

Am si eu o intrebare..am 182cm si 62kg am facut sala 3 luni si am pus doar 1 cm in brat am 28! Spuneti-mi si mie tr sa iau la inceput niste proteine sa se puna pe mine si dupa sa nu mai iau? Si ce ar trebui sa mananc intr-o zi! Ms mult de raspunsuri!

Răspuns Câştigător
| JohnnyBi a răspuns:

Ca sa cresti in masa iti trebuie mai intai un somn bun de peste 8 ore (preferabil peste 9), 4-5 mese consistente pe zi (sa contina proteine, carbo cat si grasimi => carne pui, vita, porc nu e chiar bun, cartofi, orez, lactate, legume si fructe), un antrenament bine pus la punct, exercitii bine facute (fara teribilisme de genul "eu trag mai mult ca tine" sau "am tras azi la sala cu 200 kg la piept, sunt un zeu". dupa toate astea poti adauga un gainer cum ar fi serios mass de la ON, gain fast, de la dynamize e un gainer bun dar nu ii mai stiu numele, daca ai bani gainerele de la BSN sunt ff bune. daca iei un complex proteic (whey) nu faci nimic cu el. ca nu ai masa pe care sa se puna. tu ai nevoie de multi carbo sa cresti in greutate, dupa aceea proteine sa stratifici muschii

| Dkgray a răspuns (pentru JohnnyBi):

Sunt de acord cu raspunsul tau in mare parte, mai putin cu afirmatia despre concentratul proteic. Intr-adevar el fiind probabil ectomorf are nevoie de o cantitate destul de mare de carbo, dar pentru a construi masa e nevoie de proteina de calitate, in special in shake-ul de dupa antrenament cand ai nevoie de niste proteine usor asimilabile cum sunt cele din zer(sau o solutie si mai buna ar fi niste aminoacizi in stare libera).
Iesi mai ieftin daca iti faci un mix propriu de proteina de zer + niste carbohidrati(dextroza, maltodextrina) + altele(glutamina, creatina etc.) decat sa dai bani pe un gainer de la BSN de exemplu. Astfel iti poti controla mai bine si cantitatile de nutrienti.

| JohnnyBi a răspuns (pentru Dkgray):

Nu zic ca nu e util, dar daca el vrea sa creasca in masa musculara, ii trebuie greutate corporala...deci un gainer. stiu ca un concentrat proteic sau niste amino lichizi dupa sala fac totul, dar la inceput, cel putin mie, amino lichizi nu mi-au intrat bine; asa ca am bagat un serios mass de la on cam 3 luni, si acum bag no xplode inainte de sala si un amino lichid dupa. si merg ca unse happy. si daca baga creatina dupa sala, carbo intra mult mai bine decat proteine...acum difera si de ce vrea el, de cati bani dispune, de cum prefera corpul lui suplimentele

| Dkgray a răspuns (pentru JohnnyBi):

Cum iti merge cu No Xplode, ca ma bate si pe mine gandul sa-mi iau un supliment pre-workout? Ceva imbunatatiri la capitolul energie, concentrare, forta?

| sergiu0706 explică (pentru JohnnyBi):

Pai da in masa musculara vreau sa pun. spune-mi si mie ce pot sa fac cu 2 gantere de 5kg acasa. vreau sa fac acasa sa se puna putin pe mine si dupa sa merg la sala.ms mult

7 răspunsuri:
| Cretzu_CreTzu_1991 a răspuns:

Eu cand am inceput sala aveam vreo 60 kg in 3 luni am pus mai bine de 10 kg pe mine big grin si asta ma motivat sa mai continui dar in ultimul timp nu prea mai merg ca nu am cu cine si singur imi e greu... pentru intrebarea ta eu iau proteine, aminoacizi si creatina si se vad schimbari adica iau in greutate + crestere mai rapida in masa musculara. mancare cat mai multa carne si nu strica lapte, oua, salate. daca incerci ce ti-am zis eu dai un mesaj daca vezi schimbari mai rapide si mai multe decat ai avut pana acumwinking salut

| sergiu0706 explică (pentru Cretzu_CreTzu_1991):

Lasa-mi si mie id tau de mess te rog eu! mersi mult

| Cretzu_CreTzu_1991 a răspuns (pentru sergiu0706):

Nu pot sa-ti dau mesaj... red_ice_91@yahoo.com