| devil2279 a întrebat:

Cam cat ar trebui sa alergi un sportiv, unul obisnuit nu ca cei de la maraton, 1 km? Adica in cate minute sa alerge 1 km. Pentru ca eu alerg 1 km/5 min cam asa. adica 10km/50 min, si mi-a iesit ultima data in 58 de minute aproape 12 km. Deci alerg prea incet? ca asta vreau sa stiu. Eu alerg pentru suflu pentru la lupte, in fine... am vorbit cu un prieten in seara asta si cica el a alergat 15 km in 40 (ce-i drept el si alearga foarte bine ) dar am cautat pe net si am gasit ca un sportiv de performanta de maraton reuseste 10 km in 40 de minute, iar unul obisnuit 10km/50 min adica ca mine. Deci a cam exagerat prietenul meu? Cum e mai bine : mai repede si km mai putini sau mai incet dar mai mult?

7 răspunsuri:
| Hydrangeaceae a răspuns:

Bună!
Specialiştii spun că pentru a avea o viaţă sănătoasă trebuie să faci mişcare minim 30 de minute pe zi. Depinde foarte mult şi de vârsta pe care o ai deoarece nu este bine să îţi forţezi organismul.
Pa-pa.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Hydrangeaceae):

De ce dai un raspuns general. si nu unul concret la intrebare?

ce spui tu n-are nicio legatura cu intrebarea

| greyhound a răspuns:

Depinde de varsta
La 18 ani, faceam 1 km in mai putin de 4 min, la proba aia de rezistenta de la sport

Răspuns utilizator avertizat
| andrei1237 a răspuns:

Buna.
Depinde foarte mult de varsta.
Pa, pa!

Răspuns utilizator avertizat
| ReusxD a răspuns:

La 18 ani, faceam 1 km mai putin de 7 minute.