| ClaudiuGfS a întrebat:

am si eu o intrebare : fac acest exercitiu http://www.youtube.com/watch?v=uU1s3E3UWE8, vreau sa stiu daca trebuie facut in fiecare zi, sau o zi da si una nu. Rog sa raspunda cei care se pricep in domeniu :D Multumesc

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Exercitii de baza ( flotari, tractiuni, genuflexiuni, stat in maini, impins cu haltera, indreptari ) si TOATE CU GREUTATE aditionala.

Cand poti peste 8 repetari, maresti greutatea folosita.

Si pe langa asta, o alimentatie speciala in proteine, pentru masa musculara, ai asa ceva? Altfel e cam degeaba ce faci.

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Fa-l o data la 4 zile. Dar e cam simplu, nu prea e pentru masa musculara.

| ClaudiuGfS explică (pentru Cosmin86):

Pai eu vreau totusi sa dezvolt! imi poti recomanda ceva?

| ClaudiuGfS explică (pentru Cosmin86):

Sa inteleg ca acest program care il faceam eu nu era bun? eu am o gantera de 20 de kg si fac cu ea 30, 30 de flotari, la fel si celalalte, dar o alimentatie nu prea am, sa nu mai fac exercitiu ala care il faceam eu? Il faceam mai mult pentru abdomen, nu e bun pentru a dezvolta masa musculara?

| Cosmin86 a răspuns (pentru ClaudiuGfS):

30 de repetari = prea multe

Vezi asta :
http://www.getfit.ro/......serie.html

Pai alimentatia e mai importanta ca antrenamentul, muschii NU CRESC atunci cand te antreneiz, ci atunci cand te odihnesti ( in zilele de pauza) si cresc DE LA MANCARE.

Tu la antrenament faci micro-rupturi de fibre, care se refac cu proteine in zilele de pauza si atunci cresc.

p.s. : abdomenul nu ai de ce sa-l lucrezi direct, se lucreaza destul la celelalte exercitii.

Eu acum fac la antrenametne : muscle-up, indreptari cu haltera, flotari din stat in maini, flotari la paralele cu discuri legate de mine, tractiuni cu discuri, frog stand, L-sit, back-lever, genuflexiuni cu haltera pe umeri.

Cam atat.

| Cosmin86 a răspuns (pentru ClaudiuGfS):

Exercitii de baza ( flotari, tractiuni, genuflexiuni, stat in maini, impins cu haltera, indreptari ) si TOATE CU GREUTATE aditionala.

Cand poti peste 8 repetari, maresti greutatea folosita.

Si pe langa asta, o alimentatie speciala in proteine, pentru masa musculara, ai asa ceva? Altfel e cam degeaba ce faci.