| Alexandru230430432 a întrebat:

Salut, am si eu o intrebare, sunt ectomorf, dar cum pot sa fac patratele?, adica la mine nu sunt vizibile deloc, ce ar trebui sa fac? exercitii sau regim? nu prea cred ca ar trebui regim deoarece am putina grasime, eu cred ca ar trebui sa ma concetrez pe exercitii, si ca ectomorf cat de repede pot pune patratele?

9 răspunsuri:
| DovleacTurbat a răspuns:

Pai in primul rand NU esti ectomorf, stii de ce? Niciun om NU apartine doar unui stil somatic, cel putin 2 daca nu toate 3.
2 la mana de ce crezi ca esti ectmorf? Esti slab? Ultima problema a unui tip slab sunt patratelele, stii ca e vorba aia "ai abdomen de foame".
3 la mana ar trebui sa te intereseze alimentatia, cum sa acumulezi cat mai multa masa musculara posibila, parerea mea.

| Alexandru230430432 explică (pentru DovleacTurbat):

Nu sunt slab, sunt intre ectomorf-mezomorf cred, ce ar trebui sa fac?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Alexandru230430432):

Pai daca crezi ca esti gras de-antregul si nu doar putina burta (gen skinny fat) si vrei sa slabesti faci un deficit caloric si te antrenezi in continuare. Oricare ar fi scopul tau, masa, definire, mentinerea ai nevoie si de alimentatie si de antrenament, nu doar 1 din astea 2. Daca crezi ca esti gras si vrei sa slabesti faci un deficit caloric, daca esti genul skinny fat mananca normal, antreneaza-te bine si baga si 2-3 sesiuni de cardio pe saptamana si ai sa vezi ca apare si abdomenul.

| Alexandru230430432 explică (pentru DovleacTurbat):

Sunt genul skinny-fat, presupun ca ar trebui exercitii, dar despre exercitii care ar fi cele mai bune, pentru tot abdomenul? sa se vada frumos si aripioarele alea de pe o parte

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Alexandru230430432):

Https://youtu.be/PLhlcausIQU
Poftim, il poti lucra cap-coada sau sa-ti construiesti ceva asemanator, dar iti spun de pe acum NU neglija alimentatia.

| Alexandru230430432 explică (pentru DovleacTurbat):

Desigur, dar eu vreau sa fac acasa, nu la sala...

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Alexandru230430432):

Abdomene (ai programul ala de 8 minute pe yt) abs-planch.

| Alexandru230430432 explică (pentru DovleacTurbat):

Vrei sa iti arat o poza cu abdomenul meu sa vezi? cam in cat timp ma dezvolt?

| DovleacTurbat a răspuns (pentru Alexandru230430432):

Nu sunt mama omida, timpul e in functie de tine, de cat de silitor esti si de genetic. Alimentatia e cheia, antrenamente inteligente, apa, somn si rabdare, iar rezultatele vor aparea.