| AlexandruPorfir a întrebat:

Salut! As vrea sa ma apuc de sala, ceva sfaturi?
Am 15 ani.

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da, nu te apuca de sala! Cresterea se opreste intre 18-21 de ani. Important e sa practici un sport inainte sa faci sala. Trebuie sa ti formezi unpic corpul inainte sa tragi de fiare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

"Trebuie sa ti formezi unpic corpul inainte sa tragi de fiare." -> de unde ai scos aberatia asta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Cosmin86):

Un copil care nu a facut sport niciodata, o sa-i fie foarte greu sa traga de fiare, si nu e recomandat copiilor pentru ca risca sa se accidenteze, pe linga ca oasele lor sunt in crestere si daca fac un exercitiu gresit, poate evolua intr-o cifoza, scolioaza, etc.
Din propria experienta, dupa 7 ani de atletism, ma simt perfect capabil sa fac sala, si sunt pussti de 15-18 ani care fac sala si nu au nici un rezultat, eu pun de 3 ori mai rapid ca ei asta pentru ca am facut sport, si ajuta mult, memoria musculara.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

"o sa-i fie foarte greu sa traga de fiare" -> ganterele pleaca de la greutati foarte mici (1-2kg) si orice aparat poate fi reglat sa lucrezi cu greutate foarte mica. Asa ca iti poti forma corpul direct acolo.

"sunt pussti de 15-18 ani care fac sala si nu au nici un rezultat" -> asta pentru ca nu stiu sa se antreneze si nici nu se pricep la alimentatie (majoritatea nici macar nu mananca 3-4 fripturi pe zi).

Faza cu "memoria musculara" e singura cu care sunt de acord. Si cea cu exercitiu gresit (dar asta se aplica la orice sport, si la atletism daca faci gresit iti poti luxa piciorul, rupe genunchiul sau altele).

| AlinTanase a răspuns:

Sa nu faci mai mult decat poti si sa nu te arunci cu capu inainte la ceva pentru persoane avansate gen sa pornesti de la usor mai greu

| Psihiatrie a răspuns:

Sa antrenezi toate grupele musculare
sa mananci calitativ si sanatos
odihna multa 8-9 ore pe seara, in special sa dormi pana in ora 10, dupa 10 corpul secreta mai mult hormon de crestere.
mare atentie la executie, daca te accidentezi.
testezi si vezi ce se muleaza pe tine, trage tare

| neconectat99 a răspuns:

Sa nu te lasi in primele doua saptamani si daca nu ti iei aportul de proteine pe zi sa ti dai comanda de pe net.