| mailife a întrebat:

Salut,dati-mi si mie niste exercitii pentru acasa pentru spate si umeri.
Si cum imi pot mari rezistenta, forta si viteza pumnului?
Ce exercitii sa fac in fiecare seara?
Dau fundita daca ma lamuriti si pe mine.

Răspuns Câştigător
| BeHappyOriceArFi a răspuns:

Spate:Tractiuni si astea http://www.youtube.com/watch?v=_808sAiRCMg

Umeri:Flotari in maini(cu picioarele pe perete), umpli niste bidoane cu apa si face de astea http://www.youtube.com/watch?v=uXzwzBg-6xk

Iar pentru aptitudinele pumnului ai nevoie de antrenament zi de zi la sac si cineva care sa iti explice ca mie miar lua o ora sa iti explic aici sau ar fi mai simplu sau dau copy/paste...

4 răspunsuri:
| Faruece a răspuns:

Fa dips pentru umeri este cea mai buna varianta.Implica mai multi muschi de-odata.Mult noroc!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Faruece):

Sunt mai multe exercitii de baza care implica mai multi muschi de-odata, doar cu dips nu faci mare lucru

| Daryuscool a răspuns:

Ok, pentru umeri ai nevoie de flotari cu priza apropriata si de o bara de tractiuni pentru spate ( inprovizeaza de undeva bara de tractiuni ), pentru forta si viteza pumnului iarasi flotari la paralele ( cu picioarele puse pe pat ) si tot cu priza apropriata si apoi cu priza deparata, faci pe serii de cate 15, 20 cu pauza intre ele. Pentru rezistenta si ai nevoie sa comanzi un flexor puternic pentru antebrat ( dar iti mareste forta de strangere a palmei si iti mareste si palma si in grosimea ei ).

Răspuns utilizator avertizat