| mihaineacsu a întrebat:

Salut

De ceva vreme, m-am gandit din ce in ce mai mult spre a imi dezvolta masa musculara, si implicit corpul

Nu am o greutate asa de mare, si nici masa musculara

Cam ce as putea folosi, pentru a castiga masa musculara intr-un timp relativ mediu, insa si cu ceva rezultate bune

In afara de programul de antrenament. Ce supliment ar trebui sa folosesc, si cand: inainte sau dupa antrenament?

Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Crezi ca niste suplimente pot compensa o alimentatie dezastruoasa? incearca totusi : seriouss mass + creatina + glutamina

4 răspunsuri:
| Cosmin86 a răspuns:

Doar incepatorii firavi intreaba ce suplimente sa foloseasca.

In sportul asta mancarea conteaza 90 % si suplimentele 10 %.

Nu ai de ce sa te concentrezi prea mult pe ceva ce conteaza 10 %.

Deci, MANANCA multe proteine si carbohidrati, la fiecare din cele 4-5 mese zilnice ( sper ca nu incerci sa pui muschi cu 3 mese ).

Surse bune de :

proteina - piept de pui, de curcan, muschi de vita, antricot, peste ( in special oceanic ), branza, oua, migdale, nuci, linte, naut

carbohidrati - cartofi, orez, paste, cereale ( recomand fulgi de ovaz ), paine integrala, mazare, fasole

Dupa ce tragi 1 an doar cu mancare, si inveti sa mananci, abia apoi te gandesti la suplimente si iei ce-ti lipseste din alimentatie.

| mihaineacsu explică (pentru Cosmin86):

Sunt si broker in piata de capital, si student

Astea sunt 2 lucruri, care chair nu imi permit sa mananc mai mult de 2 ori in fiecare zi, si alea sunt extraordinar de scurte
De aceea am intrebat de suplimente

| JohnnyBi a răspuns (pentru mihaineacsu):

Irelevant. micul dejun il poti lua, si cina. deci ai 2 mese sigure, dar intre astea poti baga usor inca 2 mese. ia vezi cand faci cina, baga 2 felii de paine si intre ele niste snitele/pui la gratar/orice alt fel de carne/ branza cu rosii/ orice poti baga intre 2 felii de paine. iti faci 2-3 sandwishuri, sau cate crezi tu ca poti manca sa te simti implinit "stomacal". si in 10 minute mananci lejer 2 din ele. daca ai micul dejun la 6-8 dimineata, la 12-14 poti baga lejer un set si la 16-18 inca unul. si cina pe la 20-22 daca e si uite asa ai 4 mese, din care 2 le poti manca in 20 de minute pe amandoua, si sunt sanatoase, ca deh paine + carne nu a stricat nimanui. si eu am fost student si faceam practica la un cabinet de avocatura si tot reuseam 5 mese ( sandwish 2 mese + 1 din shake proteic, pe langa micul dejun si cina). crezi ca esti singurul care lucreaza si e si student? nu, nu esti, multi am fost/suntem in situatia ta, trebuie doar sa ai imaginatie

| Cosmin86 a răspuns (pentru mihaineacsu):

Crezi ca niste suplimente pot compensa o alimentatie dezastruoasa? incearca totusi : seriouss mass + creatina + glutamina

| Ionut2432 a răspuns:

Eu zic mai bine sati alegi 3 zile pe saptamana, de exemplu marti, joi si sambata. In acele zile in care te antrenezi trebuie sa mananci cantitati destul de mari de hrana cu multe proteine, de ex. oua fierte, cartofi fierti, piept de pui sau de curcan etc. si sa bei multa apa.
Dupa ce mananci asteapta o ora si bea 250 de ggrame de apa apoi bea din 30 in 30 min. cate 250 de grame de apa pana ajungi la 1 litru.
Dupa ce ai urmat pasi de mai sus fa cate 3 serii de exercitii din fiecare. De exemplu vrei sati dezvolti muschi pieptului, bratelor, abdomenului si picioarelor. Asta ar insemna a faci 20-25 de flotari, 8-10 tractiuni, 30-35 de genoflectiuni si vreo 20-30 de abdomene intr-o serie, apoi stai 3 minute si aci urmatoarea serie cu tot atatea exercitii (de 3 ori).
Eu ti-am zis cam cate sa faci asa ca exemplu tu faci cate poti, si important e la fiecare serie e sa faci tot atatea, nu faci la seria asta 30 de flotari si la urmatoarea 25 ca nu rezolvi nimic.
Si daca-mi asculti sfatul vei vedea ca in cateva saptamani deja se vor vedea imbunatairi.